Tasarım Gazetesi
Çanakkale Seramik  Kalebodur Orientile Koleksiyonuna Red Dot Ödülü

Çanakkale Seramik & Kalebodur Orientile Koleksiyonu'na Red Dot Ödülü

Mart 9, 2009
Canakkale Seramik Kalebodur Orientile FEZA

Can Yalman'ın Çanakkale Seramik & Kalebodur için tasarladığı Orientile Koleksiyonu 'red dot award: Product Design 2009' ödülü kazandı.

Dünyanın en prestijli tasarım yarışması Red Dot Design Award'da "red dot award: Product Design 2009" ödülüne layık bulunan Orientile Koleksiyonu ile Can Yalman, Osmanlı ve Selçuklu kültürlerinin zengin formlarını üç boyutlu seramiğe taşıyarak bir yeniliğe imzasını atmıştı.

Orientile Koleksiyonu
Dünyanın en büyük seramik üreticilerinden Kaleseramik, ileri teknoloji ürünü 3 boyutlu Orientile Koleksiyonu ile seramik sektöründe bir yeniliğe daha imza atıyor. Türkiye'nin önde gelen endüstriyel tasarımcısı Can Yalman tarafından Çanakkale Seramik&Kalebodur için tasarlanan Orientile Koleksiyonu, teknolojisi ve tasarımıyla trend belirleyen özellikler içeriyor.

Üç farklı seriden oluşan Orientile Koleksiyonu, renkleri, dokuları, formları ve geometrik biçimi, kendine özgü ebatları ve tasarımları ile geçmişin derin izlerini taşıyan çarpıcı bir atmosfer yaratıyor. Can Yalman, zengin kültürel formlardan, modernize edilen çizgilere geçişler yaparak, tek bir formdan yaratılan farklı kompozisyonları ve geometrik biçimiyle koleksiyonda çağdaş bir estetiklik yakalıyor.

Canakkale Seramik Kalebodur Orientile AYA

AYA Serisi
Sultanların giydiği kaftanlardan damlayan asalet
Cariyelerin elişlerinden atlaslara taşınmış formlar, duvarlarınızda üçüncü boyut kazanıyor. Aya Sofya'ya ithafen isim verilen Aya Serisi saltanat kaftanlarından duvarlara yansıyan soylu bezemeler, bir zamanlar sultanlar için yarattıkları zenginliği, günümüzün mekânlarına sadelikle taşıyor. Petrol mavisi, beyaz, bordo, bej, kahve-gri ve siyah renk alternatifleri, kendine has geometrisi ve 11.5 x 19.5 cm ebatlarıyla mimariye yeni bir boyut kazandırdı. Bu serinin üç boyutlu olmasından dolayı, rahat döşenebilmesi için özel olarak üretilen derz artısı da ambalaja kondu.

FEZA Serisi
Selçuklu kültürünün tarihsel unsurlarıyla birbirini tamamlayan parçalar
Ahşap ve taş kakma ustalarının yüzyıllar boyunca kullandığı formlar, yenilenerek mekânlarınızla buluşuyor. Tek bir dörtgen formun birleşiminin oluşturduğu geometrik bezeme zenginliği Can Yalman'ın farklı tasarım anlayışıyla birleşerek, karoların desenlerinde yeniden hayat buluyor. 16 x 18.5 cm boyutuyla, el işçiliğine has inceliği yansıtan Feza Serisi, tek bir karonun oluşturduğu altıgen geometrik ritmi ile mekanlarda çağdaş bir çizgi yakalıyor. Petrol mavisi, beyaz, bordo, bej, kahve-gri ve siyah renk alternatifleri ile sunulan seri, sadeliğin matematiğini oluşturuyor.

RUMİ Serisi
Bir müzehhibin fırçasından çıkmış altın dokunuşlar
El yazması kitaplardaki renkler ve çizgiler adeta duvarlarda canlanıyor. Yüzyıllardır motifler, toplulukların gelenek ve göreneklerini yansıtan, onların zevk, görüş ve inançlarının ifadesi ve birer sanat simgesi oldu. Geçmişten günümüze kadar, taş, çini, ahşap ve kumaş sanatları gibi, bütün süsleme alanlarının vazgeçilmez bir ögesi olan Rumi motifi de Can Yalman'ın tasarımıyla seramikte bu seride hayat buluyor. Seri beyaz, siyah, altın ve platin renkleriyle, 20x20 cm ebatlarında karolardan oluşuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Twitter