Tasarım Gazetesi
Swedish Seeds İsveç Tohumları Sergisi İstanbulda

Swedish Seeds: İsveç Tohumları Sergisi İstanbul'da

Ağustos 23, 2010
Swedish Seeds

Stockholm merkezli İsveç Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve İsveç Baskonsolosluğu işbirliğinde çocuklara güvenli bir yetişme ortamı sağlayan İsveç tasarımlı ürünlerden oluşan İsveç Tohumları (Swedish Seeds) Sergisi 8 - 27 Ekim 2010 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla 102 no'lu sergi salonunda düzenlenecek. Gezici bir sergi olarak tasarlanan ve daha önce Berlin, Bogota ve Moskova gibi şehirlerde gerçekleştirilen "İsveç Tohumları (Swedish Seeds) Sergisi", çocukların gelişim sürecini daha güvenli, daha emin ve eğlenceli kılmak ve ebeveynlerinin yaşamlarını kolaylaştırıp keyifli hale getirmeyi hedefleyerek tasarlanmış elli üründen oluşuyor ve İsveç kültüründe çocuklara gösterilen özeni yansıtıyor.

Sergi beraberinde 7 Ekim 2010 Perşembe günü İTÜ Taşkışla 109 No'lu Salon'da "Çocuklar için Tasarım: İsveç Yaklaşımından Öğrenmek" başlıklı bir seminer düzenlenecek. Seminerde çocuklara yönelik tasarımlar ve oyun alanları konusunda uzman İsveçli ve Türk konuşmacılar yer alacak. Bunların arasında Ylva Ellneby (eğitimci, yazar, cocuk oyunları ve psikolojisi konusunda danışman, IKEA cocuk ürünleri tasarım danışmanı), Anna Lenninger (Uluslararası Oyun Derneği - International Play Association- Yönetim Kurulu üyesi, çocukların oyun çevresi ve şehirde çocukların yaşam alanları konularında uzman), Prof. Dr. Ahmet Yıldızcı (İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı, park ve oyun alanları tasarımı konusunda uzman), Gülşen Güler (İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim elemanı), Tor Svae (sanatçı, çocuk oyunları ve set tasarımcısı) ve Jan Puranen (dünyanın önde gelen tasarım danışmanlık firmalarından ErgonomiDesign firmasından bir endüstriyel tasarımcı) gibi temaya farklı bakış açılarından yaklaşacak uzmanlar bulunuyor.

Yine sergi organizasyonuna paralel olarak İsveçli tasarımcılar Mats Westerberg ve Ivan Inkapöl'ün yürütücülüğünde İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin katılacağı bir atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Etkinlik kapsamında 7 Ekim 2010, Perşembe tarihinde düzenlenecek "Çocuklar için Tasarım: İsveç Yaklaşımından Öğrenmek" seminerine katılım ücretsiz ve ilgili herkesin katılımına açıktır. Seminerde İngilizceden simültane çeviri yapılacaktır.

İsveç Tohumları (Swedish Seeds) Sergisi 27 Ekim tarihine kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter