Tasarım Gazetesi
Geleceğin İstanbul Taksisi Workshop

Geleceğin İstanbul Taksisi: Workshop

Ağustos 19, 2010
Gelecegin Istanbul Taksisi WorkshopIstanbul Design Week 2010 dahilinde, 1 hafta boyunca Eski Galata Köprüsü'nde organize edilecek olan "Geleceğin İstanbul Taksisi" workshop projesi, tasarım öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşecek.

Bu proje, öğrencilerin belirlenmiş bir konu üzerinde tasarımdan üretime dek tüm safhalarda yer alacağı; topluma farklı bir bakış açısı kazandıracak, eğlendirici, aynı zamanda bilgilendirici olan büyük çaplı bir proje olarak planlanıyor. Bütün çalışmalar IDW ziyaretçileri tarafından ve medya sponsorlarının desteğiyle televizyondan ve internet sitesinden de takip edilebilecek.

3 grup halinde yarışacak olan 30 yarışmacı, kendilerine verilen kriterlere uygun olarak geleceğin taksisini tasarlayıp, prototipini yapacaklar. Ayrıca 3G sistemi ile farklı ülkelerden yabancı tasarımcılar ve jüri üyelerinin de yarışmaya katılımları mümkün olacak.

IDW kapsamında, Eksi Galata Köprüsü'nün yanına kurulacak deniz üstü platformda gerçekleştirilecek olan bu çalışmaya, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerin uçak mühendisliği, endüstriyel tasarım, içmimarlık ve mimarlık bölümü öğrencileri katılabilecekler. "Geleceğin İstanbul Taksisi"nin yapım süresinde öğrenciler kendi yapacakları evde, hem proje boyunca yaşayacak hem de tasarım ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirecekler. Yatak odaları, çalışma odaları, atölye aletleri gibi donanımlarla öğrencilerin bütün ihtiyaçları karşılanacak. Etrafında kurulacak, çeşitli bitkilerle süslenecek olan tasarım bahçesi ile de keyifli bir ortam sunacak olan ev, canlı ve enerji dolu bir tasarım evi halini alacak.

Yurt dışından katılacak olan öğrenciler projelerini internet aracılığıyla gönderebilecek, 3G sistemi sayesinde yarışma ile sürekli bağlantı halinde olabilecekler. Gönderdikleri projeler, çalışmalar sonunda Eski Galata Köprüsü'nde Workshop Evi'nden çıkan çalışmalar ile birlikte sergilenecek.

Geleceğin İstanbul Taksisi projesinin başlıca amacı; farklı üniversitelerden değişik branşlardaki öğrencilerin bir araya gelip ekip çalışması gerçekleştirmesi, yaratıcılıklarını ve yeteneklerini sergileyebilmesidir.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: [email protected]
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter