Tasarım Gazetesi
Betonart Yaz 2010 Doğu Akdeniz Kentleri

Betonart Yaz 2010: Doğu Akdeniz Kentleri

Temmuz 13, 2010
Betonart Yaz 2010Betonart'ın yeni çıkan Yaz sayısı, 20. yüzyılın başından bugüne Doğu Akdeniz kentlerinde yaşanan kentsel dönüşüm hareketlerini, müdahaleleri ve aktörlerini tartışıyor. Konuk editörlüğünü Ebru Omay Polat'ın yaptığı dosyada, gerek üst üste yığılan uygarlıkların, gerek ticaret ve göç yoğunluğunun getirdiği hareketliliğin Akdeniz coğrafyasında kentsel mekân üzerindeki etkileri ve dönüştürücü gücü tartışılıyor. Dosyada farklı kentlerin yaşadığı dönüşümler özgün süreçleri üzerinden, birbirleri arasındaki paralellikler göz ardı edilmeden inceleniyor. Ege Uluca Tümer, Gazimağusa kentinde liman bölgesinin yeniden işlevlendirme sürecini incelerken, Elie Haddad'ın Beyrut üzerine olan makalesi son dönemde kentte özel sektör eliyle gerçekleşen dönüşümün altyapısına eleştirel bir bakış getiriyor. Atilla Yücel ise Turgut Cansever mimarlığı üzerinden mimarın kimliğine ve Akdenizlilik olgusuna odaklanıyor. Dosyanın son bölümünde Akdeniz Kentleri Programı adlı uluslararası tartışma platformunun yürütücüsü Eduard Bru Bistuer ile gerçekleştirilen söyleşi de, İstanbul ve Barselona üzerinden somut kentsel dönüşüm müdahalelerini tartışılıyor.

Betonart'ın bu sayısında yer alan projelerden ilki Campo Baeza'nın Granada'da yer alan MA: Hatıra Müzesi projesi. Müge Belek ve Frederico Fialho Teixeira'nın yaptığı okuma, yapıyı mimarın İspanya'daki diğer kültürel içerikli projeleriyle karşılaştırıyor. Kore'de son dönemlerde öne çıkan girişimlerden Paju Book City'de yer alan ve betonarme kabuğuyla dikkat çeken Open Books Yayıncılık projesinin mimarı ise Hailim Suh. İspanyol mimarlık ofisi Konkrit Blu'nun Duero nehir kıyısındaki şarap bağlarında geçtiğimiz yıl tamamladıkları Qumran şarap imalathane tesisi ise dergide yer alan bir diğer proje.

Geçtiğimiz aylarda Pritzker Ödülü'ne layık görülen SANAA ise, son projelerinden Rolex Eğitim Merkezi vesilesiyle dergide yer alıyor. Doğu-Batı dualitesi içinde SANAA'nın mimari pozisyonunu ve Pritzker Ödülü'nün bu bağlamda ofisin gelecek üretimi üzerindeki etkisini Boğaçhan Dündaralp tartışıyor.

Derginin Öncüler bölümündeyse, bir önceki sayıda ilk bölümü yayınlanan makalesinde David Robson, modernizmin Sri Lanka'daki izlerini sürerek, "Tropik Modernizm"in ülkedeki üç öncüsünün, Minnette de Silva, Valentine Gunasekera ve Geoffrey Bawa'nın üretimlerini karşılaştırmalı olarak ele alıyor. BETONART'ta ayrıca tasarımı PAB'a ait olan, tekstürlü kalıp kullanılarak modüler üretilen Beton Kütüphane stand tasarımı yer alıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter