Tasarım Gazetesi
Şehir Masalları Moda - Fotoğraf Projesi

Şehir Masalları: Moda - Fotoğraf Projesi

Mayıs 16, 2010
Sehir Masallari Moda Fotograf Projesi 01

Masallarla büyürüz, sonra onları unuturuz ama onlar bizi bırakmaz. Şehrin en gri sokaklarında bile çıkarlar tekrar karşımıza.

Moda tasarımcısı Zeynep Ökmen ve İlmisimya Fotoğraf'ın kurucularından Hasan Emre Dipşar'ın ortak projeleri olan Şehir Masalları; Zeynep Ökmen'in şehir-masal ilişkisinden esinlenip şehrin zaman zaman grileşen hayatına renk getirmek için tasarladığı ilk koleksiyonundan parçaların yer aldığı, masalları ironik ve modern bir bakış açısı ile ele alan bir fotoğraf projesi. Hasan Emre Dipşar'ın kareleri herşeyin daha da parlatıldığı, cilalandığı, abartıldığı günümüz moda fotoğrafı anlayışına sıradan, günlük, sade olanla meydan okuyor. İzleyici hep tanıdık mekanlarla, kanıksanmış olaylarla karşı karşıya bırakılıyor.Sehir Masallari Moda Fotograf Projesi 02

Sehir Masallari Moda Fotograf Projesi 03

Sehir Masallari Moda Fotograf Projesi 04

İçinde şehrin soğuk ve acımasız tarafına küçük bir eleştiri olsa da bunu esprili bir dille anlatan karelerde; ormandaki kurttan korkup şehre kaçmış fakat burada daha büyük bir tehlike olan şehir kurtları tarafından kovalanan Kırmızı başlıklı kız'dan, evsizin karton barınağında uyuyakalmış uyuyan güzele, kıraathanede pişpirik oynayan Alice'e ve eskilerden hatırladığımız birçok masal'ın şehir hayatının içinde nasıl bir dönüşüm geçirdiğini görebilirsiniz. Şehir Masalları sergisi şehre ve masallara farklı bir bakış açısı görmek isteyenler için 1-8 Haziran tarihleri arasında Galeri Selvin'de sergilenecek.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter