Tasarım Gazetesi
Benim Kentim Projesinden Mayıs Sempozyumu Kamusal Mekan ve Sanat

Benim Kentim Projesi'nden Mayıs Sempozyumu: Kamusal Mekan ve Sanat

Mayıs 3, 2010
Kamusal Mekan ve SanatAB Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu: Kültür Köprüleri Programı altında yer alan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen "Benim Kentim" projesi Mayıs ayında kamusal mekan ve sanat başlıklı sempozyuma ev sahipliği yapıyor.

British Council tarafından yürütülen, Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi ve Anadolu Kültür işbirliğiyle gerçekleştirilen "Benim Kentim" projesi kamusal mekanda sanat üzerine düşünen ve tasarımlar üreten uluslararası sanatçı, yazar, küratör ve müzecileri bir araya getirerek özgün bir tartışma ortamı yaratmayı hedefliyor.

İki bölümden oluşan sempozyum, 8 Mayıs'ta İTÜ Taşkışla'da, 15 Mayıs'ta ise garajistanbul'da gerçekleştirilecek. Toplantılarda; meydanlara geçici anıt yerleştirmeden yeni kamusal kültürel mekan üretimine, sosyal mekana izinsiz müdahaleden kamusal sanat bienallerine kadar geniş bir yelpazeyi değerlendiren meseleler tartışmaya açılacak.

1 . Bölüm Programı

8 Mayıs Cumartesi günü saat 10:40'ta Platform Garanti yöneticisi Vasıf Kortun'un açılış konuşmasıyla başlayacak olan sempozyum; Sanat tarihçisi ve küratör Dieter Bogner ve Glasgow'daki görsel sanatlar merkezi The Common Guild'in Yönetmeni Katrina Brown'un konuşmalarıyla devam edecek. Öğleden sonra yapılacak oturumlarda ise Visual Arts Organisation, Art Council England'ın Yönetmeni Julie Lomax; Royal College of Art Güncel Sanat Küratörlüğü yüksek lisans programının kurucu direktörü Teresa Gleadowe; Amsterdam'daki SKOR, Stichting Kunst en Openbare Ruimte'nin (Sanat ve Kamusal Alan Derneği) Yönetmeni Fulya Erdemci ve İmkanmekan'dan Bilge Kalfa yer alacak.

2. Bölüm Programı
15 Mayıs Cumartesi günü saat 10:40'ta ilk günün özetiyle başlayacak toplantıların sabah oturumunda, bina cephelerine ve anıtlara yansıttığı büyük ölçekli dia ve video projeksiyonlarıyla tanınan sanatçı Krzysztof Wodiczko ile işlerinde kentsel mekan, izleyicinin yapılanması ve kamusal süreçlerin kişisel yorumlarını konu edinen sanatçı Luchezar Boyadjiev konuşma yapacak. Sempozyum, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Zeynep Yasa Yaman; sanatçı kollektifi Freee'nin üyesi Dave Beech; bağımsız küratör, danışman ve yazar Martin Fritz ve Friends of the High Line'da Donald R. Mullen, Jr. Küratörü ve Sanat Programları Direktörü Lauren Ross'un konuşmalarının ardından, soru cevap bölümüyle sona erecek.

Kamusal Mekan ve Sanat I
Tarih 8 Mayıs 2010 Cumartesi
Saat 10.40 - 17.00
Yer İTÜ Taşkışla 127 nolu konferans salonu

Kamusal Mekan ve Sanat II
Tarih 15 Mayıs 2010 Cumartesi
Saat 10.40 - 17.00
Yer garajistanbul
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter