Tasarım Gazetesi
Harri Koskinen İstanbuldaydı

Harri Koskinen İstanbul'daydı

Nisan 23, 2010
Bond Koleksiyonu

Kale Grubu'nun banyo çözümleri sunan markası Kale, Finlandiyalı tasarımcı Harri Koskinen'in imzasıyla daha önce karo tasarımı ile banyolara farklı bir bakış açısı getiren Bond Koleksiyonu'na vitrifiye, armatür ve akrilik seçeneklerini entegre ederek bütünsel banyo çözümlerine bir yenisini daha ekledi. Bond Koleksiyonu'nun ödüllü tasarımcısı Koskinen, Kale'nin doğa dostu yeni koleksiyonunun tüketici ile buluşmasının arifesinde İstanbul'daydı.

"Tasarımlarımı hayata geçirirken bölgesel ya da bir ülkeye yönelik hareket etmektense evrensel düşünmeye gayret ediyorum. Kale Banyo ile Bond Koleksiyonu'nu oluşturma kararı alırken amacımız buydu. Yalnızca Türkiye'de değil, tüm dünyada beğenilecek, kabul görecek bir tasarım ürünü yaratmak. Üstelik banyolara çevre dostu bir ürünü taşıyabilmek" diyen ünlü Finlandiyalı tasarımcı Harri Koskinen, karolarla başlayan Bond serüvenini, Kale Banyo için yarattığı lavabo, çanak lavabo, klozet, küvet ve armatürlerle tamamladığını ifade ediyor.

Banyolarda estetik, fonksiyonel ve şık bir bütünlük yaratma düşüncesiyle hayat bulan Bond Koleksiyonu'nun tüketici ile buluşmasında geri sayım devam ederken, koleksiyonun tasarımcısı Harri Koskinen geride bıraktığımız günlerde İstanbul'u ziyaret etti.

Bond Koleksiyonu'nun doğum süreci hakkında yorum yapan Koskinen, koleksiyonu tasarlarken, tasarımın "temel bir sorumluluk" olduğu düşüncesinden hareket ettiğini vurgulayarak, Bond Koleksiyonu'nun ana misyonunun hayata konfor katmak,, düşünceleri yenilemek ve yeni fikirlere, bakış açılarına kapıları açmak olduğunu kaydediyor.

Tasarım Ekstra Bir Maliyet Değil, Gereksinimdir
Tasarımlarını günlük hayattan esinlenerek, günlük hayatın getirdikleri üzerine inşa ettiğine dikkat çeken Harri Koskinen, tasarımcıları doğru çözümler bulan profesyonel kişiler olarak tanımlıyor. Koskinen, yakın gelecekte endüstriden, tasarımın ekstra bir maliyet olmayacağını; aksine bir gereksinim olduğunun anlaşılacağını kaydediyor.

Doğru tasarımın, estetik, ergonomi ve işlevsellikle aynı noktada buluşması igerektiğinin altını çizen Finlandiyalı tasarımcı Koskinen "Tasarımı doğru ürünler kullanırken, gözü ve bedeni rahatsız etmez. Hayatı kolaylaştırır ve güzelleştirir. Kale için tasarladığım Bond Koleksiyonu'nda bu unsurları aynı ürünlerde sunmayı başardığımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Doğadan İlham Aldım
"Slim Design" trendine uygun olarak tasarladığı Bond Koleksiyonu'nun daha az hammadde kullanılarak üretilmesinin, su tüketimini azaltmaya yönelik özelliklere sahip olmasının, tasarımın ilham kaynağı olan doğaya verdiği önemi kanıtladığını sözlerine ekleyen Koskinen, " Bond Koleksiyonu'nu hem form hem de anlayış açısından "incelikle" tasarladım." diye devam etti. Karoyla başlayan bu koleksiyonun Kale Banyo için lavabo, çanak lavabo, klozet, küvet ve armatürlerinin tasarım sürecini tartışırken doğanın ritmini ve akıcı çizgilerini banyolara taşımayı hedefledik. Bond Koleksiyonu'nun vitrifiye ürünleri, asgari düzeydeki su tüketim hacimleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlıyor.

Suyun Yumuşak Hareketleri
Harri Koskinen, oval ve mimimal biçimlerle suyun yumuşak hareketlerini banyolara yansıtan Bond Koleksiyonu'nun, estetiği, minumum malzeme ile buluşturarak tüketiciyi su tasarrufuna davet eden bir fonksiyonellik sunduğunu da belirtiyor. "Bond Koleksiyonu, geçtiğimiz yıl tüketicilerle buluşan Kalebodur Bond karolar ile birlikte kullanıcının ruhunu okşayan bir uyum yakalıyor. Kale Banyo Bond Koleksiyonu vitrifiye ürünleri, içbükey ve dışbükey yüzeylerle birbirini tamamlayan Bond karolarla, suyun yüzeyindeki pırıltılı dalganmaları duvarlara yansıtıyor" diyen Koskinen, tüm koleksiyonun ilham kaynağı olan doğanın yumuşak çizgilerinin, banyo ürünlerindeki akıcı formlarda kendini gösterdiğini vurguluyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter