Tasarım Gazetesi
Arkiv Seçkileri Projesinin Sonuçları Açıklandı

Arkiv Seçkileri Projesinin Sonuçları Açıklandı

Nisan 23, 2010
Arkiv Seckileri

Arkitera Mimarlık Merkezi'nin, Türkiye'deki mimarlık üretimini belgelemek amacıyla Çanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği ARKİV Seçkileri projesinin sonuçları belli oldu. Mimarlara yapılan çağrılar, projelerin toplanması, düzenlenmesi ve değerlendirilmesiyle birlikte toplam dört aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan belirleme süreci 17 Mart 2010 tarihinde yapılan Seçici Kurul değerlendirmesiyle tamamlandı.

Amacı, Türkiye'de 2008 ve 2009 yılları içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alıp, bir kaynak oluşturmak olan ARKİV Seçkileri projesi, Türkiye'nin tek mimarlık başvuru kaynağı olan ve Çanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda yayınlanan ARKİV üzerinden yürütüldü. Değerlendirmeyi, Türk Serbest Mimarlar Derneği temsilcisi Aytek İtez, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği temsilcisi Hasan Çalışlar, İzmir Serbest Mimarlar Derneği temsilcisi Vedat Tokyay, Garanti Galeri'den Pelin Derviş ve Arkitera Mimarlık Merkezi'nden Emine Merdim Yılmaz'ın oluşturduğu Seçici Kurul gerçekleştirdi.

17 Mart 2010 tarihinde Arkitera Mimarlık Merkezi'nde yapılan toplantıda 2008 yılında uygulaması biten 108 proje ve 2009 yılında gerçekleşen 70 proje incelendi. Kültürel, sosyal, ekonomik, çevresel ve estetik değer ölçütleri göz önüne alınarak yapılan, seçici kurul üyelerinin kişisel yaklaşımlarının da yansıtıldığı değerlendirmenin sonucu oy çokluğuyla belirlendi. Toplantıda iç mekan düzenlemeleri ve yurtdışında yapılmış uygulamalar değerlendirme dışı bırakıldı. Üç turda gerçekleştirilen oylamanın sonunda 2008 yılına ait 63 proje ve 2009 yılına ait 34 proje elendi, eksik görülen dökümanların toplanmasına karar verildi. Eksiklerin tamamlanmasıyla birlikte, ARKİV üzerinden son kez yapılan değerlendirme sonucunda ise 68 proje ARKİV Seçkileri 2009'da yer almaya değer görüldü.

Türkiye sınırları içinde 14 farklı kentten yapıların yer aldığı seçkide, 32 yapı ile en çok temsil edilen kent İstanbul oldu. İstanbul'u 6 yapı ile İzmir takip ederken, en çok örneği bulunan proje tipi 11 proje ile konut sitesi/grubu olarak belirlendi. 9 adet alışveriş merkezi/çarşı projesi ve 8 adet iş merkezi/ofis projesi en çok uygulanan projeler arasında yer aldı.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter