Tasarım Gazetesi
Faruk Malhan Tasarımcının Coğrafyası Sergisi

Faruk Malhan: Tasarımcının Coğrafyası Sergisi

Nisan 11, 2010
Faruk Malhan Tasarimcinin Cografyasi SergisiFaruk Malhan profesyonel yaşamının ürünlerini ve işinin mutfağını, mezunu olduğu ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde sergiliyor.

Tasarımcı Faruk Malhan'ın tasarımlarının mutfağını anlattığı ve geçmişinden kesitler sunan retrospektif sergisi "Tasarımcının Coğrafyası", 6-16 Nisan tarihleri arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde gezilebiliyor. Malhan'ın yaşamında yer etmiş kişiler, filmler, oyunlar, sosyal ve siyasal olaylar ile modernizm etkileşimlerinin izlerinin sürüldüğü sergi ayrıca tasarımcının Urfa, Mardin, Nusaybin, Halep, Şam, Marakeş gezileri gibi tarihle ve coğrafyayla kurduğu ilişkisini yansıtıyor.

Tasarım anlayışını evrensel değerleri yerelde, yerel değerleri ise evrenselde yoğurmak olarak özetleyen Malhan, "Daha iyi bir yaşam için bazen bir şehir, bazen bir bina, bazen bir obje, belki de küçücük bir detay tasarlanabilir, bizim işimiz budur" diyor. Kendi deyimiyle Malhan, bu toprakların zengin geçmişinin parçası bir tasarımcı olarak; geleceğin, geçmişinden ve coğrafyasından kurgulanacağına, yerel değerlerin evrensel değerleri oluşturacağına inanıyor. Sanatın, zanaatın, tasarımın coğrafyası olduğunu, özünün, değerinin bu topraklarda yattığını düşünüyor. Bu nedenle tasarladığı her formun ortak hafızalara kaydolduğunu belirten Malhan, İstanbul çay bardağının yarattığı etkiyi tasarım anlayışını açıklayan en belirgin örneklerden biri kabul ediyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter