Tasarım Gazetesi
Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ArchDaily Eğitim Kategorisinde Yılın Binası Seçildi

Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ArchDaily Eğitim Kategorisinde Yılın Binası Seçildi

Mart 10, 2010
Yapi Kredi Bankacilik Akademisi 02

Yapi Kredi Bankacilik Akademisi 03

17 bin kişiye ulaşan Yapı Kredi ailesinin hızlı gelişimine paralel olarak sektörün en iyi bankacılarını yetiştirme amacıyla kurulan Yapı Kredi Bankacılık Akademisi (YKBA) ArchDaily tarafından 2009 yılının eğitim alanında en iyi yapısı gösterilerek eğitim kategorisinde "Yılın Binası" ödülüne layık görüldü.

Yapi Kredi Bankacilik Akademisi 012009 yılı içerisinde ArchDaily web sitesinde yayımlanan binaların oylamaya açıldığı yarışmada, eğitim, kültür, konut, ofis gibi 13 farklı kategorilerde okuyucuların en çok aday gösterdiği beş proje finale kaldı. Finale çıkan projeler arasında yer alan YKBA binası, okuyucuların İnternet üzerinden kullandıkları oylar ile eğitim kategorisinde Yılın Binası seçildi.

Mimari ve iç mekân tasarımı Teğet Mimarlık tarafından yapılan ve projelendirilmesi dört ay süren YKBA binası, 9 bin metrekarelik alan üzerine inşa edildi. Finans sektörü için lider insan kaynağını yetiştirme vizyonu çerçevesinde hizmete açılan binada, 32 sınıf, üç anfi, 180 kişilik konferans salonu, kütüphane, çağrı merkezi sınıfı, birebir banka şubesinin canlandırıldığı simülasyon sınıfı ve oditoryum gibi mekanlar bulunuyor.

Dış cephesinde yaşayan bir malzeme olan bakırın kullanıldığı YKBA binasının bugün parlak bakır renginde olan dış cephesi yıllar içinde mat bir kahverengiye, ardından da yeşile dönüşecek. Merkeze hâkim olan dört ana renkten kırmızı liderliği, lacivert bankacılığı, mor kişisel gelişimi ve sarı sosyal sorumluluğu simgeleyen YKBA'da dilek havuzu, tasarım ağaçlar, panoların yarattığı görsel estetiğin yanında Yapı Kredi'nin değerlerini temsil eden iletişim araçları bulunuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter