Tasarım Gazetesi
Ribbon Yaratıcı Çözümlerin Ustası Aludan Yenilikçi Bir Sergileme Sistemi

Ribbon: Yaratıcı Çözümlerin Ustası Alu'dan Yenilikçi Bir Sergileme Sistemi

Şubat 26, 2010
Alu Ribbon 01

Mağazacılık anlayışına farklı bir yaklaşımla hareket getiren, fonksiyon ve estetiğin bir arada sunulduğu Alu, yeni sistemleri ile Terminal'de yerini aldı. Bu yeni sistemlerden Ribbon, mağazalar için yaratıcı ve pratik çözümlemelerle, ürünlerin sergilenmesini sağlıyor.

Perakende sektörünün en büyük zorluklarından olan ürün teşhilerine, sezon değişikliklerinde yaşanan sıkıntılara, farklı bakış açısı ve tasarım gücünü kullanarak yenilikçi çözümler getiren ALU sistemleri, çok işlevli ürünü Ribbon ile sergileme ve iletişim çözümleri sunuyor.

Alu Ribbon 02

Alu Ribbon 03

Ribbon; uzaktan duvara tutunan bir omurga gibi algılanmasına rağmen aslında sisteme bir esneklik vermek için eklemlenmiş çok sayıda küçük hücresel parçadan oluşuyor. Uzunluğunu belirleyebileceğiniz bir Ribbon hattı bir duvar yüzeyini geçebilir veya bir başka ara elemanının üstüne binerek, sergilemenin yanında yaratıcı grafiksel bir boyut ortaya koyabilir.

Ribbon, hareket eden iki parçanın hareket edebilme özelliklerini kaybetmeden birbirine bağlanmasını sağlayan mekanik sistemi sayesinde aynı zamanda köşelerinde bir kayış gibi bükülerek bir mekânı kuşatacak kesintisiz bir sergileme olanağı sağlıyor. Bu tip özellikleri ile sergilemenin tasarımı içindeki bir köşe bağlantısı elemanına gereksinim duymaksızın, aynı mekân içinde yeniden yapılandırılarak yeni bir koleksiyon için yeni bir görüntü çıkartabiliyor. Her bir parçanın ortasında gerekli sıklıkta değiştirilebilen raf malzemesi, sergi çubukları, askı aparatları gibi aksesuarların takılabilmesi için açılmış delikleri ile pratik bir kuruluma sahip.

Alu Ribbon 04

Alu Ribbon 05

Alu Ribbon 06

Ribbon'un ana modülü aynı zamanda ayrı ayrı uygulanabiliyor. Ribbon, mekân içindeki duvarlar boyunca ve her yöne modellendirilebilen şeritlerden oluşuyor. Ribbon'un en çarpıcı özelliği estetik bir esnek yapıya sahip olması. Yüzey üzerinde baskın bir işaret oluşturmakla kalmayan sistem, aynı zamanda bir ürünü vurgulamak ya da çerçevelemek için kullanılabiliyor. Ribbon ile tasarlanmış bir projenin sonucunda yaratıcılığın sınırlarının ne kadar zorlanacağını görmek mümkün oluyor.

Bu yenilikçi duvar sistemi özellikle esnek plastik malzeme içindeki üç boyutlu bir şerit ve duvardan kaynaklanan yüzey problemlerinin kolayca üstesinden gelinmesini sağlayan bir mafsal sistemine dayanıyor. Aksesuarlar için döner bağlantı sistemi Ribbon'un sonsuz eğimde, hem yatayda hem dikeyde kullanılmasını sağlıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter