Tasarım Gazetesi
Goldaş Canımın Paresi Sultanım Koleksiyonu

Goldaş Canımın Paresi Sultanım Koleksiyonu

Şubat 9, 2010
Goldas Canimin Paresi Sultanim Koleksiyonu 01

Goldaş tasarımcıları, aşkın en güzel hallerini takıya yansıtan, Hüsn-ü Aşk temalı tasarımlarına Canımın Paresi Sultanım isimli çok özel bir koleksiyon ekledi. Osmanlı tarihinin en çok konuşulan kadınlarından Hürrem Sultan'ın, Kanuni Sultan Süleyman'a olan aşkını anlattığı mektuplardan ilham alan koleksiyon, eski aşkları hatırlatıyor.

Goldas Canimin Paresi Sultanim Koleksiyonu 02

Goldaş tasarımcıları, koleksiyonu hazırlarken Osmanlı tarihinde önemli bir rol oynamış, haremin en güçlü kadınlarından olan Hürrem Sultan'ın, eşi Kanuni Sultan Süleyman'a yazdığı aşk mektuplarından günümüze ulaşanları tek tek incelediler. Bu mektuplardan birinde, Hürrem Sultan, 'Canımın paresi sultanım" şeklinde seslendiği Kanuni'ye olan aşkını şöyle anlatıyordu: "Canımın Paresi Sultanum. Öyle nam sahibi ki sabah rüzgârı gibi merhamet artırıp saçar, öyle selam ki, gönül kapan şeker dudakların kavuşması gibi öyle dualar ki, aşkların avazı gibi yanık, öyle övgüler ki, deruni arzuların ve kalbin meyillerinin sözleri gibi sonsuz..."

Gümüşün zarif ışıltısını yansıtan koleksiyonda yer alan takılarda, Osmanlıca "Canımın Paresi Sultanım" sözcükleri yazıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter