Tasarım Gazetesi
Kamusal Alanlar Professional Lighting Design Türkiyenin Yeni Sayısında

Kamusal Alanlar Professional Lighting Design Türkiye'nin Yeni Sayısında

Şubat 8, 2010
Professional Lighting Design Turkiye 29

Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD Türkiye'nin yeni sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında.

Mimari aydınlatma tasarımı disiplinler arası bir konu. Beslendiği ve etkilediği alanlar kullanıcı ve ışık arasındaki ilişkinin oluştuğu her noktayı kapsıyor. Mikro ölçekte ev veya ofis ortamı aklımıza gelirken makro düzeyde şehrin gece kullanımı önemli hale geliyor. Aydınlatmaya sadece güvenlik aracı olarak bakmayan kamu görevlilerine ihtiyacımız olduğu açık. Bu bilincin gelişmesi için ise eğitim şart.

PLD Türkiye'nin bu sayısında kamusal alanların aydınlatılması konusunda Dünya'dan ve Türkiye'den doğru örneklere yer veriliyor. Hangzhou, Çin'de bulunan Grand Canal, Londra'daki Devonshire meydanı ve Taipei (Taiwan)'daki Ruentex Tun-Rein konutları ile Türkiye'den Datça Cumhuriyet Medyanı ve Ankara Gençlik Parkı projeleri bunlardan bazıları. Ayrıca yaklaşık 2 senedir Ankara Şehrinin birçok noktasını kaplamaya başlayan sokak aydınlatmalarını yakından inceleniyor.

Bu önemli projeler dışında yer alanlar ise Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, Ataköy Sheraton Otel ve Tekin Acar Cosmetics projeleri.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter