Tasarım Gazetesi
Selanik Betonartın Kış Sayısında Tanıdık Bir Kent

Selanik: Betonart'ın Kış Sayısında Tanıdık Bir Kent

Ocak 29, 2010
Betonart 25Betonart'ın dosya konusu olarak Selanik'i incelediği kış sayısı yayınlandı. Dosya için davet edilen Melike Sümertaş'ın editörlüğünde Selanik'teki modernleşme süreci ele alınırken, mimarların gözüyle Selanik kentini imgelem belleğimize dahil etmek, bunun için de nesne olarak kentin kendisini kullanmak amaçlandı.

Dosyada Melike Sümertaş Selanik'in yakın dönem kentsel tarihçesinden bahsederken, çeşitli tarihsel kırılma noktalarının ışığında kentte bugün öne çıkan nitelikli mimarlık ürünlerini inceliyor. Dr. Emiliano Bugatti ise Selanik ve İzmir'i kentsel morfolojinin tarihsel süreçleri bağlamında karşılaştırıyor. Dosyanın son metninin yazarı Maria Karasavidou da kentin yeniden kullanıma açılmış kültür mekânları olarak antrepoları ve bu dönüşümün kültürel hayata kattıklarını tartışıyor.

Bu sayıda yer alan projelerde eğitim yapıları ağırlık kazanıyor. Bu projelerden ilki, dB Mimarlık ve TeCe Mimarlık'ın imzasını taşıyan TÇMB Çimento Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi. İdil Erkol ve Pınar Gökbayrak'ın proje müellifleriyle yaptığı röportajla lise binasının tasarım ve uygulama süreçleri irdeleniyor. Türkiye'de çimento ve beton üretimini iyileştirmek için yapılan en önemli altyapı yatırımlarından olan lise projesi, mimari olarak da gerek brüt betonu kullanışı gerek yenilikçi mekân organizasyonuyla Türkiye'deki alışıldık okul tipolojisi için yeni bir adım anlamına geliyor.

Proje bölümünde yer verilen bir diğer proje ise, Sao Paulo'daki okul projesi. Forte, Gimenes & Marcondes Ferraz Arquitetos'un tasarımı olan projede eğitim işleviyle kamusal kullanımın bir arada çözümü deneniyor. Jordi Badia imzasını taşıyan Can Framis Müzesi için kentsel belleği korumak adına yapılan projeyi Yadigar Esen değerlendiriyor. Antonio Vaillo-Juan Luis Irigaray'ın tasarımı olan ve birçok tasarım ödülüne layık görülen D Kuyumcusu da derginin kış sayısında yer alan diğer bir proje. Derginin öncüler bölümü ise, Seyfi Arkan'a ayrıldı. 22-23 Ocak 2010'da yapılan Seyfi Arkan Sempozyumu'na paralel olarak yayımlanan metinde, Yasemin Gürel, Arkan'ın tasarımlarını tarihsel süreç içerisinde değerlendiriyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter