Tasarım Gazetesi
İKSVnin Yeni Binasında Koleksiyon ContractOffice İmzası

İKSV'nin Yeni Binasında Koleksiyon Contract&Office İmzası

Ocak 17, 2010
Koleksiyon IKSV 01

Koleksiyon Contract&Office, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) yeni binası Deniz Palas'ın içini, bireyi özgür kılan yeni iş kültürü için geliştirdiği Studio Kairos imzasını taşıyan Barbari masa, dolap ve panel kombinasyonları ile düzenledi.

İKSV, Şişhane'deki binasında yeni bir döneme geçerken, tüm yerleşimi de Koleksiyon C&O tasarımlarıyla geliştirdi. Yeni yerleşimde, çağdaş yaşam ve çalışma kültürüne tamamen uygun bir yaklaşımla tüm çalışma ortamı eşitlikçi bir anlayışla kurgulanırken, mobilya yapılanması ise tüm yönetim hiyerarşileri göz ardı edilerek hazırlandı.

Koleksiyon IKSV 02Koleksiyon C&O Genel Müdürü Koray Malhan, projede özellikle Barbari tasarım grubunun tercih edilmesinin sebebinin, ürün seçiminden çok, tasarımın altında yatan felsefe olduğunu belirterek, "Barbari'nin temel çıkış noktasını Umberto Eco'nun 'açık iş' isimli yazısı oluşturur. Burada Eco, 19. yüzyılda her eserin ustası tarafından tamamlanmış olarak sunulduğunu, 20. yüzyılda ise bundan farklı olarak, eserlerin açık kurgulandığını ve hiç bir zaman bitirilmemiş, tamamlanmamış olacaklarını tarif ediyor. Bu dönemler arasındaki farklılık aynı klasik müziğin değişmez kurgusu ile, cazın doğaçlamaya açık yapısı arasındaki benzerlik oluşturuyor. Her proje sahibi, mimar veya tasarımcıyı tasarıma son şeklini vermeye davet eden Barbari; mekana ve kurum kimliğine göre farklı kompozisyonlar yaratılmasına imkan veriyor," dedi.

Lego parçalarına benzer şekilde eklenip çıkarılabilir bir yapıda tasarlanan ve her parçanın diğeri için bir niş oluşturduğu Barbari, açık plan yerleşim düzenlerinde bile çalışanlar için konsantrasyon sağlayacak bir alan yaratıyor.

Farklı çeşitlerdeki panel ve dolapların bölme görevini yerine getirdiği programda panellerle yaratılan dikeysellik, alan düzenlemesine karakteristik bir özellik kazandırdığı gibi, küçük alanların bölünmesini sağlayarak farklı yüksekliklerdeki oda ve bölmelerin oluşturulmasına da imkan veriyor.

Ofis içi yerleşim değişikliklerinde kolaylıkla farklı uygulamalara izin veren Barbari programı, alışılmış ofis sistemlerinin tekdüzeliğinden uzaklaşarak seri üretim standartlarının dışına çıkıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter