Tasarım Gazetesi
İtalyanın Logoları Askeri Müzede

İtalya'nın Logoları Askeri Müze'de

Aralık 8, 2009
Italyanin Logolari

İtalyan Ticaret Merkezi ve Italya Başkonsolosluğu, Made in Italy deyiminin anlamını bulduğu sembol ürün ve logoların izlenebileceği bir sergi düzenledi. Açılışı 2 Aralık'ta yapılan "İtalya'nın Logoları" sergisi 17 Aralık'a kadar Harbiye Askeri Müze - Şehit Hasan Rıza Sergi Salonu'nda izlenebilecek.

İtalya'nın kültür ve iş dünyası arasındaki etkileşimlerden yola çıkarak ekonomik ve kültürel gelişmeyi sağlayan dinamik bir süreci anlatan 'İtalya'nın Logoları Sergisi', bu sürecin ve içinde yer alan kişilerin öykülerinden oluşuyor. Bu kişilerin fikirleri, tasarımları, çalışmaları ve emekleriyle gerçekleşen düşlerin, fikir ve ürünlerin izlenebileceği sergi, hem belleklerde yer edecek zihin açıcı bir yolculuk hem de 'İtalyan yaşam biçimi' olarak bildiğimiz tasarım geleneğinin girişimciliğe dönüşmesini gözler önüne seriyor.

Türkiye'de 'Made in Italy'ye İlgi Büyük
İstanbul'daki İtalyan Ticaret Merkezi Müdürü Dr Roberto Luongo, Türk insanının İtalya'yı bir çok alanda, kültürden tarihe, ekonomiden ticarete çok iyi tanıdığını ancak genelde İtalya'yi dünyaya tanıtan büyük isimlerin ve büyük markaların arkasındaki girişim hikayelerinin bilinmediğini ifade ediyor. "Mükemmellik sanatının öyküsü olan İtalya'nın Logoları" sergisini, işte bu öyküleri paylaşmak için düzenlediklerini anlatan Luongo, İtalyan Innovarte Firması'nın küratörlüğünde, proje yöneticiliğini Cornelia Bujin'in gerçekleştirdiği serginin, Made in Italy bayrağını dünyaya taşıyan İtalyan firmalarına ve iş adamlarına ayrıca Türkiye'ye, Türk firmalarına ve işadamlarına ve özellikle de Türk insanına yönelik bir saygı gösterisi olduğunu ifade ediyor.

Dünyada İtalyan mükemmelliğinin zenginliğinde esas olan İtalyan teknolojisinin de altını çizen Luongo, Türk geleneği, tarihi ve zevkinin İtalyan yaşam biçimini temsil eden ürünleriyle mükemmel bir biçimde örtüşmekte olduğunu ve moda, dekorasyon, aydınlatma, gıda ürünleri, ayakkabı, mücevher ve lüks arabalar gibi ürünleriyle son 10 yılda Türkiye'de çok fazla ilgi gördüğünü anlatıyor.

Dr Luongo şöyle devam ediyor: "İtalya'nın yıllardan beri Türkiye ile çok sağlam siyasi, kültürel, ekonomik ve ticari bağları var (üçüncü ticari ortağı ve yatırım açısından beşinci ülke). Zanaatkarların ve sanatçıların ustalığıyla ifade edilen 'Made in Italy'nin gücü diğer ülkelerle kıyaslandığında İtalya'ya daha fazla avantaj sağlıyor. Türkiye'de İtalya'nın ekonomik ve ticari ilişkilerinin geleceği giderek daha çok iki ekonomik sistemin ve iş dünyasının mükemmelliğinin bütünleşmesine ve diğer ülkelerle küresel seviyeye gelerek entegre olma kapasitesine dayanacaktır. Böylece her iki ülke, kendi özelliklerini ve avantajlarını işbirliği ruhu çerçevesinde, aynı zamanda da sağlıklı bir 'rekabet' içinde kullanacaktır."
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter