Tasarım Gazetesi
Eco-siklet 2010 Turgutreis Çevresel Deniz Aracı Tasarımı Yarışmaşı ve Yarışı

Eco-siklet 2010: Turgutreis Çevresel Deniz Aracı Tasarımı Yarışmaşı ve Yarışı

Aralık 8, 2009
Son yıllarda giderek ve sürekli büyüyen Türk turizm sektörü ile Bodrum Yarımadası, Türkiye'nin en gözde tatil merkezlerinden biri.

Fakat gelişen turizm endüstrisinden yararlanmak ve doğaya olumsuz etkileri en aza indirgemek için, uzun erimli bir çevresel projenin, ekonomik gelişmeyle birlikte yürütülmesi zorunluluk haline geldi.

Bugün, pek çok genç mühendis ve sanatçı/tasarımcı yaratıcı enerjilerini sürdürülebilir gelişmeye adıyorlar.

Turgutreis Estetik, Çevresel ve İşlevsel Deniz Aracı Tasarım Yarışması ve Yarışı (Eco-siklet 2010), üniversite öğrencileri arası rekabeti başlatarak genç tasarımcılarımızı yaratıcılığa teşvik edip çevre duyarlılığı uyandırmayı ve sürdürülebilir turizme destek oluşturmayı hedefleyen bir yarışma.

Turgutreis Belediyesi sponsorluğu ve TÜBİTAK desteği ile eco-siklet 2010 yarışması, 2 aşamada gerçekleştirilecek.

1. aşamada takım olarak yarışmaya katılan öğrenciler, yaz aylarındaki sahil etkinliklerinde yüzyılın gereklerine uygun, yararlı ve hoş bir katkıda bulunmaya, "insan gücüyle çalışan portatif bir deniz aracı" tasarlamaya çağırılıyor.

Araç tasarımları (eskizler, çizimler ve maketlerden) estetik, çevresel ve işlevsel kriterlere göre jüri tarafından değerlendirilip 6 finalist takım ödüllendirilecek.

2. aşamada finalist takımlar, aracı imal ederek, geleneksel Amiral Turgutreis Festivali kapsamında Turgutreis'te denizde oluşturulacak parkurda yarışacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter