Tasarım Gazetesi
2012 Dünya Tasarım Başkenti Helsinki

2012 Dünya Tasarım Başkenti Helsinki

Kasım 27, 2009
Dünya Tasarım Başkenti 2012 yılında Helsinki olacak.

Karar, 25 Kasım'da Singapur'da düzenlenen Iscid Dünya Tasarım Kongresi'nde Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi tarafından kamuoyuna açıklandı.

Kararın açıklaması sonrasında bir konuşma yapan Helsinki Belediye Başkanı Jussi Pajunen, "Bu, Helsinki için muhteşem bir başarı.

Çok özel bir fırsat edindik ve bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirerek, bunun tüm avantajlarından yararlanacağız" dedi.

Bu ünvan için 27 ülkeden 46 şehir yarıştı.Helsinki, Hollanda'nın Eindhoven şehriyle birlikte finale kaldı ve titiz bir incelemenin ardından Helsinki bu ünvanı almaya hak kazandı.

Helsinki'nin bu yarıştaki sloganı "Açık Helsinki-Tasarımı Hayatın içine katmak" oldu.

Dünya Tasarım Başkenti projesi pekçok tasarım etkinliğine evsahipliği yapmayı hedefliyor bu şekilde Helsinki'nin dünyadaki görünürlüğü de biraz daha artmış olacak.

Bu çerçevede etkinliklerin planlanması ve hazırlıklar derhal başlayacak.

Belediye Başkanı Pajunen, "Tüm vatandaşlarımızı, girişimcileri, tasarım profesyonellerini, kuruluşları ve isteklileri bu hazırlıklara katılmaya davet edeceğiz.

Bu büyük bir proje ve hem bölgenin uzun vadeli gelişimine katkıda bulunacak hem de bizim uluslararası toplumdaki rolümüzü de güçlendirecek" dedi.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter