Tasarım Gazetesi
Sürdürülebilir Yapı Tasarımında BIMin Gücü

Sürdürülebilir Yapı Tasarımında BIM'in Gücü

Kasım 20, 2009
Surdurulebilir Yapi Tasariminda Bimin Gucu

Yapı Tasarımı Sektörü; Yapı Bilgi Sistemi (BIM), Tümleşik Proje Yönetimi (IPD), Gerçek Zamanlı Proje Paylaşımı ve Sürdürülebilir Yapılar konularının inceleneceği etkinlikte bir araya geliyor.

17 Aralık 2009 tarihinde, Yapı Endüstri Merkezinde, Autodesk ve SAYISAL GRAFİK tarafından organize edilecek tüm günlük etkinlikde, yapı projelerinde koordineli, tutarlı, hesaplanabilir bilginin üretilmesini, saklanmasını ve yeniden kullanılmasını sağlayan BIM (Yapı Bilgi Sistemi) teknolojisi ve bu teknolojiyle üretilmiş projelerden örnekler sunulacak. BIM'in inşaat sektörünün gündeminde yer alan yeşil bina ve sürdürülebilir tasarım konularında sağlayacağı yararlar ve bu alanda iki önemli uluslararası sertifikasyon (LEED ve BREEAM) hakkında konunun uzmanları tarafından bilgilendirme yapılacak. Katılımcılar, bu alanlarda Autodesk'in sunduğu çözümlerin canlı gösterimlerini de izleme olanağı bulacaklar.

Etkinlikte Autodesk'ten Emmanuel Di Giacomo tarafından BIM teknolojisi ve uygulamaları hakkında detaylı bilgi verilecek. Autodesk'in BIM çözümünün temelini oluşturan Revit Architecture, Revit Structure ve Revit MEP yazılımları canlı sunumlarla tanıtılacak. Bu ürünleri kullanan ve BIM teknolojisinden faydalanan kullanıcıların yer alacağı oturumlarda, yurtdışından ve yurtiçinden mimarlar kendi deneyimlerini izleyicilere aktaracak.

Sürdürülebilir tasarım ve yeşil binalar da etkinliğin önemli temalarından. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği'nden (ÇEDBİK) uzmanlar, bu alanda ABD ve Avrupa'da kullanılan LEED ve BREEAM yeşil bina değerlendirme sistemleri hakkında bilgi verecek. Bu sistemler ve Türkiye'de de yeni yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne uygun yeşil bina tasarlamayı kolaylaştıran BIM çözümlerinin yanı sıra, enerji analizlerinde kullanılan Autodesk Ecotect Analysis de canlı olarak ilk defa bu etkinlikte gösterilecek.

Türkiye'de ilk defa izleyici ile buluşacak yeni Autodesk ürünleri, Autodesk Ecotect ile sınırlı değil. Gerçek zamanlı proje paylaşımı ve görselleştirme için geliştirilen Autodesk Navisworks ve dünyada haklı bir saygınlıkla izlenen statik analiz yazılımı Autodesk Robot Structural Analysis de katılımcılara tanıtılacak yeni yazılımlardan.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter