Tasarım Gazetesi
Tasarım 196 Kamusal Yapılar

Tasarım 196: Kamusal Yapılar

Kasım 9, 2009
Tasarim 196TASARIM'da bu ay "Kamusal Yapılar" zamanı. Büyük bir özen ve titizlikle tasarlanmış özel yapılarımızdan biraz uzaklaşıp kamuya ait olan kamusal yapılara uzanıyor TASARIM. Hepimizin binlerce defa bir iş halletmek, yeni bir sergiyi gezmek, eğitim almak ya da bir sanat etkinliğine katılmak üzere kullandığı fakat tüketirken aslında durup başka bir gözle bakmadığı bu büyük ölçekli yapılar TASARIM'ın proje sayfalarında her biri farklı söylemi ve içeriği ile yer alıyor.

Bu ay proje sayfalarındaki ağır konuklar arasında; Rüdiger Lainer Architektbüro'nun endüstriyel eğlence alanı "Gasometer Entertainment Center", Stein Halvorsen AS imzalı doğa içinde kaybolmuş bir adalet sarayı "Tana Court House", Bjarke Ingel Groups'un ödüllü projesi, dev bir sarmal "Astana Kütüphanesi", Agence Beckmann N' Thepe'den dağların arasında uzanmış bir Fransız "Passy Çok Amaçlı Kültür Merkezi", Prof.Dr Ahmet Vefik Alp'in şehir meydanını belediye yapısına taşıyan projesi "Malatya Belediye Binası", hem çevreci hem yenilikçi bir proje "Tarsus SEV İlköğretim Okulu", adeta karaya vurmuş bir yelkenli GMP Architekten imzalı Maritime Museum, bulunduğu konuma canlılık getiren Ross Barney'den Oklahoma Federal Binası ve bir kitap mabedi "Florida Üniversitesi Batı Kütüphanesi", CO Architects'in şehre yeni bir merkez sunan gösteri, kongre, sergi merkezi Rose Center ve son olarak Perkins Eastman'ın mahkeme salonları, sorgu odaları ve jüri salonların gibi pek çok farklı yapıyı 32 kat üzerinde biraraya getirdiği "Brooklyn Yüksek Mahkemesi ve Aile Mahkemesi binası" yer alıyor.

Kamusal Yapılar üst başlığına paralel olarak dosya konusu "Dış Cephe Kaplamaları"nda Türkiye'nin lider firmaları yerlerini alıyor. Sundukları yenilikçi çözümlerle anlam kazanan cepheleri hayranlıkla izleyeceksiniz. Ayrıca doğadan gelen bir malzeme olan seramiğin sesleri İtalya'dan tüm dünyaya Cersaie Fuarı'nda duyuruldu, Türk firmalarında büyük beğeni topladığı fuarın değerlendirmesi, Akın Nalça ile Terminal ve Güney Deniz Mirzaoğlu ile Kalesinterflex üzerine gerçekleştirilen röportajlar, yepyeni ürünler,sektör haberleri, duyurular, etkinlik takvimi, TASARIM BOOKSHOP kitapları ile TASARIM yine dopdolu.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter