Tasarım Gazetesi
Koleksiyon ContractOffice Dünya Mimarlık Festivalinde

Koleksiyon Contract&Office Dünya Mimarlık Festivali'nde

Kasım 5, 2009
Ikaros

Koleksiyon Contract&Office, 4-6 Kasım tarihleri arasında Barcelona'da gerçekleştirilecek Dünya Mimarlık Festivali'ne (World Architecture Festival) katılıyor. Çalışma ortamlarını özgürleştirmek amacıyla sunduğu yaratıcı çözümler arasında yer alan ve uluslararası fuarlarda büyük ilgi gören Koray Malhan tasarımı İkaros kanepe, Rarum kitaplık ve Narcissus sehpa fuar ziyaretçileri için oluşturulan özel lounge'da sergilenecek.

Büyük çoğunluğu mimarlardan oluşan 2000'in üzerinde katılımcının ziyaret etmesi beklenen festival kapsamında güncel mimarlık konuları üzerine seminerler, "Sürdürülebilir Mimarlık" temalı bir sergi ve 62 ülkeden 635 projenin sunulduğu uluslararası bir yarışma da düzenleniyor.

Ikaros
Koray Malhan tarafından tasarlanan kanepenin deneyiminde iş, dinlenme ve eğlence fonksiyonları arasındaki geçiş esas alınmış. Kanepede yüzü yanındakine dönük olarak oturulabiliyor ve kanepenin tüm yatay yüzeylerini servis alanı olarak kullanabiliyor. Arka kısımdaki kanatlar da masaüstü yüksekliğinde olması kanepeye sandalyeyle her yönden yaklaşabilmeyi ve burayı küçük bir çalışma yüzeyi gibi kullanmayı mümkün kılıyor.

Rarum

Rarum
Teşhirin yanı sıra saklama işlevinin de çok önemli bir değere sahip olduğu Herzog & De Meuron'un Schaulager müzesinden ilham alınan Rarum, Koray Malhan tarafından tasarlandı. Bu çalışmada, tasarım aynı zamanda, aralardaki boşlukların sergileme alanı görevi gördüğü asılı kutular halinde de kullanılabiliyor. Ofiste dosya, kitap, farklı nesneler gibi tüm ihtiyaçları saklayabilmek için kapalı kutular, büyük çekmeceler veya katlanır kapaklar şeklinde açılıyor. Kabinin en dikkat çeken özelliği ise teşhir kısmı.Bu bölüm, açık hacimde bulunan nesnelere bağlı olarak kullanıldığı mekanın atmosferini zenginleştiriyor. Ünite, hem tek parça hem de set halinde kullanılabiliyor ve bu kullanımı ile devasa bir yatay heykel izlenimi uyandırıyor. Rarum, duvarların önünde kullanılabildiği gibi, açık Alana yerleştirildiğinde, kişinin arkasını görerek alanın tüm derinliğini hissedebileceği sıcak bir bölme görevi de görüyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter