Tasarım Gazetesi
WGSN İleriki Sezon Trend Sunumu ile Moda ve Tekstil Dünyasını Bir Araya Getirdi

WGSN İleriki Sezon Trend Sunumu ile Moda ve Tekstil Dünyasını Bir Araya Getirdi

Kasım 4, 2009
Moda, tasarım ve stil dünyasına online bilgi, araştırma ve trend analizi sağlayan WGSN, 23 Ekim'de gerçekleştirdiği seminer ile tüm tekstil ve moda sektörünü bir araya topladı. 2010 İlkbahar/Yaz Defile analizlerinin yapıldığı ve 2010/11 Sonbahar/Kış temalarının anlatıldığı seminer The Marmara Pera Otelinde gerçekleşti.

Seminere konuşmacı olarak davetli olan WGSN Senior Editörü Lorna Hall; moda piyasasında 11 yılı aşkın tecrübesi olan, moda işletmeleriyle ilgi yazılar yazan bir gazeteci. Kendisi WGSN'e katılmadan önce İngiltere'nin ödüllü dergisi, Drapers'in yönetim kurulundaydı.

Lorna, Barcelona'da yapılan Dünya Perakende Kongresi de dahil olmak üzere uluslararası konferans ve seminerlere konuşmacı olarak katılıyor ve aynı zamanda uluslararası medyada, modanın ticari yönleriyle ilgili olarak düzenli aralıklarla yazılar yazıyor.

flortoz

2010 İlkbahar/Yaz Podyumları
Feminen romantik görünümün gündemi oluşturduğunu görüyoruz. Seksiden ziyade flörtöz bir hava hakim. Uçuk pastel renklerden oluşan renk paleti narin kumaşlar ile birlikte kullanılıyor.

askeri

Sezonun romantik havasına karşı; askeri ve safari tarzı görünümü ön planda. Bu görünüm nötr renkler ve hakilerden oluşan bir renk paleti karışımıyla sağlanıyor.

grunge

"Grunge" görünüme geçiş yapılarak, rahat ve gayri resmi bir hava yaratılıyor. Sezonun odak noktası, sert hatlı 80li yılların etkisinden uzaklaşıp, 90ların "grunge" görünümünün rahat ve kat kat giyim tarzına doğru kayıyor.

2010 İlkbahar/Yaz Renk Paleti
Romantik havayı yansıtan yumuşak renk düzeyi, uçuk ve soluk renklere odaklanarak, önümüzdeki sezona taze ve iyimser bir görünüm kazandırıyor.

Birbiriyle uyumsuz renk tonları karıştırılıyor-en uçuk pembe ile tatlı badem, leylak rengi; en uçuk fıstık yeşili ile bebek mavileri- ya da daha temel bir duygu yaratmak için çok hafif bir gri ton katılıyor.

Önümüzdeki yaz için nane rengini temel ana renk tonu olarak belirlendi. Yeni bir renk kombinasyonu olarak ten rengi tonlarıyla birlikte de kullanılabiliyor.

Yaz mevsiminde tekrar tekrar karşımıza çıkan mercan ve fuşya tonlarının yerini, sıcak karanfil kırmızı tonu alıyor. Turuncu ağırlıklı kırmızıbiber tonları önümüzdeki yazın sıcağını yansıtıyor.

Sıcak yumuşak sarı tonun, önümüzdeki yaza getireceğine kesin gözüyle baktığımız iyimserlik duygusu çok hoşumuza gidiyor. Beyaz veya uçuk gri ile hafif bir tezat yaparak harika bir görünüm de elde ediliyor.

yaz renk paleti

Önümüzdeki sezon mavilere yeni bir vurgu yapılıyor: yazın renk paletinde bu rengin hemen hemen tüm tonları mevcut.

aksesuarlar

Kadınların Vazgeçilmez Aksesuarları
2010 İlkbahar/Yaz için açık burunlu sandalet botlar; ahşap tabanlı sabolar; terlik pabuçlar; dolgu topuklu ayakkabılar yaz ayakkabıları olarak önemlerini koruyor.

Hareketli taban, çapraz bantlar ve minimum süsleme ile Japonların Geta sandaletleri İlkbahar/Yaz 2010 için önemli bir yeni form.

cantalar

Vücuda takılan: uzun askılı gündelik çantalar, haberci çantaları; kanvas veya deri, daha şık veya yetişkin görünümlü sırt çantaları; büzgülü ipli çantalar önümüzdeki yaz önem kazanacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter