Tasarım Gazetesi
Arkimeet Richard Rogers Konferansı

Arkimeet Richard Rogers Konferansı

Kasım 4, 2009
Richard Rogers 01

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET konferansı, 2007 Pritzker Mimarlık ödülü olmak üzere pek çok ödülün sahibi ünlü mimar Richard Rogers'ı ağırladı.

3 Kasım Salı günü Bahçeşehir Üniversitesi'nde çok yoğun bir katılımla gerçekleştirilen konferansta Rogers, Centre Pompidou, Llyod's of London, Minami Yamashrio Primary School gibi önemli projeleri hakkında da bilgiler verdi.

Lloyd's Binası, Pompidou Center (Renzo Piano ile birlikte), Madrid Barajas Hava alanı 4. Terminal, Millenium Dome gibi projelerin mimarı Richard Rogers Bahçeşehir Üniversitesinde düzenlenen ARKİMEET konferansında çalışmalarını, tasarımlarında etkin olarak kullandığı bazı ilkeler doğrultusunda anlattı.

Richard Rogers 02

Rogers, tasarımlarının Avrupa ve Amerika şehirlerinin dışında Uzakdoğu ülkelerinde de yer almakta olduğunu ve farklı coğrafyalarda yer alan tasarımlarının birçoğunun ofis binaları ve kültürel işlevler için kullanılan kamusal binalardan oluştuğunu ifade etti. Dünya'da yankı uyandıran önemli tasarımlarından biri olan Parislilerin buluşma noktası "Centre Pompidou"yu teknoloji, esneklik ve açıklık gibi tasarım ilkelerini içinde barındıran bir kamusal mekan olarak tanımlarken, tasarımında renklerin de büyük bir rol oynadığını vurguladı. Binanın bu derece başarılı bir tasarım olmasında, binanın teknik anlamda önemli kararlarını oluşturan inşaat alanındaki mühendislik detaylarının etkili olduğunu vurguladı. Diğer bir önemli çalışması olan Londra Finans Merkez Bölgesi'nde yer alan ve içinde birçok fonksiyonu barındıran "Llyod's of London" merkez binasını yine esneklik, okunabilirlik ve kamusallık kavramları altında tanımlayarak mimari detaylarında tasarımı etkileyen önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Ofis ve kültür yapılarının dışında Japonya'da tasarlamış olduğu "MinamiYamashrio Primary School" binasında cephelerde yarattığı renk oyunları ile binanın kalbine, derinlemesine bir ışık almasını sağlamayı amaçladığını anlattı.

Rogers daha sonra Madrid Barajas Havaalanı'ndaki 4. Terminal, Napoli'deki iki metro istasyonu, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi arazisindeki ofis kulelerinden biri, Washington'da iki ofis binası, Meksika'da karma kullanımlı bina, San Fransisko'da Transbay Transit Center and Tower ve İskoçya'daki Parlamento Binası gibi projelerini de izleyenlerle paylaştı.


Rogers, konferansın son bölümünde konuşmasını kendisini High-tech tasarımcı olarak görmediğini, insanlar tarafından yakıştırılmış birşey olduğunu da ekledi.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter