Tasarım Gazetesi
Tasarım Türk Sergileri Birinci Sergi

Tasarım Türk Sergileri: Birinci Sergi

Kasım 2, 2009
Türk tasarım ürünlerini şimdiye kadar hiç gerçekleştirilmemiş bir sunumla bir araya getiren sergi bu alanda bir ilk olmak hedefi ile yola çıktı.

Serginin küratörü Mahmut Nüvit Doksatlı'nın "tasarımla sanat arasındaki ilişkileri irdeleyen işler" olarak tanımladığı tasarım ürünleri arasından seçtiği ve "sanattan yana bir obje olma niteliği" ile öne çıkan işleri bir araya getirdiği bu sergi, birkaç önemli özelliği ile bir ilk olma sıfatını taşıyor. Tümüyle Türk tasarımcıları ve sanayicilerini bir araya getirmesi bunlardan biri. Diğeri, yan yana gelişlerinde ki karma, etiketsiz, anonim duruşlarıyla günümüz Türk tasarımcılarının genel eğilimlerini ve birbiriyle olan diyaloglarını genel ve özel tavırlarını tartışmaya açıyor. Burada ki duruştan çıkartılabilecek sonuçları geliştirerek dünyada ki ilgili merkezlere taşımayı hedefliyor.

Hem ekonomik, hem estetik değeri olan ilginç ve yaratıcı çalışmaların alışılagelen sunumundan tamamen uzak, etiketlere bağlı kalmaksızın ziyaretçilerle buluşmasını sağlayan bu sergide dünya tasarım sahnesinden tanınan çok önemli isimlerin tasarımları yer alıyor. Tasarım dünyasında ülkemizi temsil eden tasarımcı ve firmaların çoğunu buluşturacak olan sergide, ürünleri ile yer alacak tasarımcılar arasında Adnan Serbest, Ahmet Kaleli, Alev Ebuzziya, Alp Nuhoğlu, Alper Böler, Atilla Kuzu, Aykut Erol, Aziz Sarıyer, Bülend Özden, Bihrat Mavitan, Can Yalman, Defne Koz, Hasan Demir Obuz, Derin Sarıyer, Dilek Aksu, Ece & Oğuz Yalım, Ela Cindoruk, Faruk Malhan, Gamze Güven, İnci Mutlu, İnci Özman, İsmail Öklügil, Jülide Arslan, Kunter Şekercioğlu, Luca Proto, Meltem Eti Proto, Meriç Kara, Nazlı Eda Noyan, Nil Deniz, Oya Akman, Ömer Ünal, Rıfat Özbek, Serhan Gürkan, Sefer Çağlar, Sema Obuz, Seyhan Özdemir, Sibel Uç, Şule Koç, Tanju Özelgin ve Verda Alaton var.

Yıllardır Türk tasarımının gelişimine katkı sağlamış ve yurtiçinde bilinirliği çok yüksek olan Nurus, Koleksiyon ve Vitra gibi firmalarla beraber büyük başarılara imza atmış pek çok firma sergide ürünleri ile yer alıyor. Tasarımcıları ile gündeme yerleşmiş ve kimi zaman yurtdışındaki başarılarından haberdar olmadığımız bu katılımcı firmalar arasında Autoban, Alparda, B&T, GMG In/Ex, Studio Punto, Derin, İlio, Phare Studio, Gaia&Gino, Hisar, Bobbin, Kilittaşı ve Pinocchio Design yer alıyor.

Sergide gündelik hayatta kullandığımız avize koltuk masa gibi ev eşyaları veya diş fırçası, bardak ve mumluklar bizleri çok şaşırtacak form ve yerleştirmelerle karşımıza çıkacak. Serginin küratörü Mahmut Nüvit Doksatlı sergi için "Bu sergi Melih Cevdet Anday'ın 81 yılında Sanat Olayı dergisinde Sanatın Vazgeçilmezliği üzerine yazdığı bir denemeden yola çıkarak hazırlanmıştır, dolayısıyla bu sergi 2002 Kasım ayında kaybettiğimiz Melih Cevdet Anday'a adanmıştır..." derken serginin Ark Kültür binasının sürprizli ve ayrıaclıklı konumuyla sergilemeye değer kattığını davurguluyor.

Sergi 5 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında ARK Kültür'de ziyaret edilebilir.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter