Tasarım Gazetesi
Mapping Istanbul Garanti Galerinin Yeni Kitabı

Mapping Istanbul: Garanti Galeri'nin Yeni Kitabı

Ekim 26, 2009
Mapping Istanbulİstanbul üzerine yaptığı kentsel araştırmaları bir süredir kitaplaştıran Garanti Galeri, "Mapping Istanbul" (İstanbul'u Haritalamak) adlı yeni kitabını, 3 Kasım Salı günü saat 12:15'te garajistanbul'da düzenleyeceği toplantıyla tanıtacak. Editörlüğünü Meriç Öner ve Pelin Derviş'in yaptığı ve İngilizce olarak yayımlanan Mapping Istanbul, İstanbul'un güncel parametrelerini haritalar, karşılaştırmalı araştırmalar ve yazılar aracılığıyla değerlendirmeye sunuyor.

Uzun soluklu ve kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan kitapta, çeşitli konulara ait güncel veriler değerlendirilerek oluşturulan özgün haritalar, bu alanlarda araştırma yapan uzmanların metinleriyle paralel olarak yer alıyor. Kitaptaki konular; nüfus, ekonomik faaliyetler, eğitim, arazi kullanımı, ulaşım, deprem, yapı stoğu, konut, sağlık, kültürel donatılar, tüketim ve enerji kaynakları üzerinde yoğunlaşıyor.

Kitabın giriş yazılarından ilki, peyzajın kentsel düzeninin bir aracı olarak yeniden ortaya çıkışını tanımlayan "peyzaj şehirciliği" (landscape urbanism) terimini literatüre kazandıran Charles Waldheim tarafından kaleme alındı. Sosyal coğrafya alanındaki çalışmaları Mapping Istanbul'a kaynak teşkil eden şehirci ve kartograf Murat Güvenç ise metinlerinde, İstanbul'daki yapılaşmanın kendine özgü koşullarına ve kentin toplumsal coğrafyasının haritalar aracılığıyla okunmasına odaklandı. Haritaları Superpool ekibi tarafından görselleştirilen kitabın tasarımını Project Projects yaptı.

Garanti Galeri, İstanbul üzerine yaptığı kentsel araştırma çalışmaları kapsamında, 2008 yılında "İstanbullaşmak/Becoming Istanbul", Eylül 2009'da ise "Tracing Istanbul [from the air]" (Hava Fotoğraflarıyla İz Sürmek) isimli yayınları okuyucunun ilgisine sunmuştu.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter