Tasarım Gazetesi
Guerrillalar Galata Kulesine Işıkla Saldırdı

Guerrilla'lar Galata Kulesi'ne Işıkla Saldırdı

Ekim 15, 2009
Guerrilla Lighting Istanbul 01

Guerrilla Lighting Istanbul 02

Professional Lighting Design Türkiye dergisi Türkiye'de yine bir ilke imza attı. Avrupa'da başarı ile uygulanan Guerrilla Lighting etkinliği İstanbul'da 10 ekim Cumartesi günü gerçekleşti.

Çevreye duyarlı aydınlatma tasarımının öneminin vurgulandığı "Guerrilla Lighting"de; 60'a yakın gönüllü gerilla, büyük fenerler ve taşınabilir aydınlatma aygıtları kullanarak Galata Meydanı'ndaki Beyoğlu Belediyesi Binası, Beyoğlu Vergi Dairesi, Sarkuysan Binası ve Galata Kulesi'ni kendi elleriyle aydınlattı. "Görünürlük Projesi '09" kapsamında gerçekleşen etkinliği 400'ün üzerinde kişi ilgi ile izledi.

Guerrilla Lighting Istanbul 03

Guerrilla Lighting Istanbul 04

Guerrilla Lighting Istanbul 05

Guerrilla Lighting Istanbul 06

Guerrilla Lighting Istanbul 07

Guerrilla Lighting Istanbul 08

10 Ekim Cumartesi gecesi saat 20:00'de Şişhane meydanına gelen kalabalık, önce meydana hakim olan karanlığa ve bu karanlık içinde bile dikkat çeken sarı yağmurluklu gerillalara şahit oldular. 5 dakika sonra çalan ses ile Beyoğlu Belediyesi binası aydınlatıldığında önce şaşırdı, sonra ise alkışları ile destek oldular. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın da hazır bulunduğu etkinlikte kalabalık; gerillalar ile birlikte her binanın hazırlanışından aydınlatılmasına tüm süreci izleme şansı buldu. Beyoğlu Vergi Dairesi ve Sarkuysan binası ile devam eden etkinlik Galata Kulesi ile son buldu. Galata meydanındaki kalabalık ve çoşku görülmeye değerdi.

Guerrilla Lighting Istanbul 09

Guerrilla Lighting Istanbul 10

Guerrilla Lighting Istanbul 11

Guerrilla Lighting Istanbul 12

Guerrilla Lighting Istanbul 13

2006 yılından bu yana Manchester, Londra, Birmingham, Dublin gibi düzenlendiği şehirlerde büyük ilgi gören "Guerrilla Lighting" performansında; 2 yıldır aydınlatma tasarımı üzerine profesyonel olarak çalışan Faruk Uyan ve daha önce "Guerrilla Lighting" organizasyonlarında yer alan İrlandalı Chantelle Stewart tasarımcı olarak yer aldı.

Kentteki yanlış ışık uygulamalarının varlığından yola çıkarak geliştirilen bu benzersiz performansta; 4 farklı mekân, en az 4 dakika boyunca gerillalar tarafından ışıkla boyanacak. Professional Lighting Design Türkiye Dergisi-PLD Türkiye'nin girişimiyle Türkiye'de ilk kez gerçekleşen bu muhteşem aydınlatma şöleni esnasında çekilen fotoğraflar ise aynı akşam "Görünürlük Projesi '09" kapanış partisinde sergilendi.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter