Tasarım Gazetesi
Nikos Papastergiadis Gösteri Çağında Estetik ve Politika

Nikos Papastergiadis: Gösteri Çağında Estetik ve Politika

Ekim 14, 2009
Garanti Galeri ve Platform Garanti, 24 Ekim Cumartesi günü saat 14:00'te, Sosyolog Nikos Papastergiadis'in katılacağı "Gösteri Çağında Estetik ve Politika" başlıklı bir konuşma düzenleyecek.

Papastergiadis konuşmasında, günümüzde sanat ve politika ilişkisini; düşünür Jacques Rancière ile Gerald Rauning'i karşılaştırarak ele alacak.

Jacques Ranciere, günlük hayatta avangard deneyim, görsel ve yazınsal temsiliyet konularındaki önemli metinleriyle tanınıyor.

Gerald Rauning ise kozmopolit politik ve estetik bilinçle çerçevelenen, sanatsal ve aktivist iletişim teknikleri arasındaki kesişmeden etkilendiğini belirtiyor.

Papastergiadis'e göre: "Modern tarih boyunca sanatsal, politik ve felsefi söylemlerde var olan sosyal düzene karşı ortak bir memnuniyetsizlik ifadesiyle karşılaşırız.

Hepsi, insan potansiyelinin kısıtlandığı önermesini çıkış noktası olarak alır.

Kısıtlayıcı güçlerin ve öznellik biçimlerinin tanımlanmasında birbirlerinden farklı yaklaşımları olsa da, hepsi alışkanlıklar, normlar ve kurallar tarafından zorlanan, algısal ve gerçek baskıların ortadan kaldırılması amacını güder.

Bu esas amacın içinde, benim kozmopolit imge olarak adlandırdığım hayal/vizyon bulunur.

Modern kültür genelinde süregelen gönüllü sürgünün olumlayıcı tarafıdır."

İngilizce gerçekleştirilecek konferans, simultane olarak Türkçeye çevrilecek.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter