Tasarım Gazetesi
Tasarım ve Kriz Taşkışladaydı

Tasarım ve Kriz Taşkışla'daydı

Ekim 13, 2009
Tasarim ve Kriz 01

Bu yıl "Tasarım veya Kriz" ana temasıyla İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından 4. kez düzenlenen Ulusal Tasarım Kongresi, 8-9 Ekim tarihleri arasında değişimin iki farklı yüzünü incelemek ve tartışmak üzere İTÜ Taşkışla Kampüsünde başladı. 4. kez düzenlenen kongrenin geleceğin tasarımcıları için bir başka anlamlı tarafı daha var. Bu seneki uygulamalı projelerini Profilo Dayanıklı Ev Aletleri sponsorluğu ve desteğiyle hayata geçiren İTÜ Endüstriyel Tasarım öğrencileri arasından en iyi tasarımı yapan 3 grup, kongrenin açılış toplantısında gerçekleşen törenle ödüllerini aldı.

Tasarim ve Kriz 02

İTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 3. sınıf öğrencileri geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminde Ürün Tasarımı derslerini Profilo ile işbirliğinde gerçekleştirdi. Bu yılki ana teması "Türk tüketicilerinin gereksinim ve alışkanlıklarına uygun olarak buzdolabı iç tasarımları, fırın ve ocak kullanımı için akılcı çözümler" olan projede öğrenciler kültürel araştırmalarının yanı sıra Profilo'nun Çerkezköy Fabrikasını da ziyaret etti ve üretim aşamasına şahit oldular. Projenin sonunda "Buzdolabı iç tasarımları, fırın ve ocak kullanımları için daha efektif tasarımlar ne olabilir?" sorusuna yanıt veren öğrenciler, jüri karşısında tüm bu çalışmaların neticesindeki projelerini gözler önüne serdi. Yapılan değerlendirmede Ezgi Sabır, Pelin Kazak ve Sümeyra Betül Tayfur'dan oluşan grubun projesi 1., Tuba Erol, Sinem Hallı ve Büşra Torgay'dan oluşan grubun projesi 2., Duygu Barutçu, Seyran Geyik ve N. İlknur Sevinç'ten oluşan grubun projesi de 3. olarak belirlendi. Dereceye giren öğrenciler kongre açılışında düzenlenen töreninde açıklandı. Öğrenciler çeşitli Profilo ürünleriyle ödüllendirildi.

Konuk Konuşmacı Ünlü Tasarımcı Profesor M.P. Ranjan
Türkiye'deki tüm tasarım araştırmacılarını, akademisyenleri, tasarımın pozitif katkısı üzerine kafa yoran herkesi bir araya toplamayı ve değişim kavramı üzerinden tasarımın tüm boyutlarını çok yönlü bir platformda incelemeyi amaçlayan kongrenin katılımcıları arasında, tasarımın sürdürülebilir ekonomik ve ekolojik süreçlerdeki rolü konusunda uluslararası bir uzman olan Profesör M.P. Ranjan da yer aldı.

Hindistan Ulusal Tasarım Enstitüsü'nde (NID) akademik ve idari birçok görevde bulunan, sürdürülebilir yerel tasarım çözümlerinde uzman olan Prof. M P Ranjan, küresel krizin olumsuzlukları ile başa çıkma konusunda gelişmekte olan bir Asya ülkesinden alternatif bir bakış açısını paylaşarak 4. Ulusal Tasarım Kongresi'ne konuşmacı olarak katkıda bulundu.

"Ulusal Tasarım Kongrelerinin Önemi"
Ulusal Tasarım Kongreleri bugün ülkemizde endüstriyel tasarım alanında düzenlenmekte olan ilk ve tek hakemli ulusal akademik etkinlik olduğunu belirten İTÜ - 4. Ulusal Tasarım Kongresi Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Alpay ER, "Ulusal Tasarım Kongreleri'nin temel amacı Türkiye'de endüstriyel tasarımı çok boyutlu bir yaklaşımla ele alarak bu alanda bir araştırma kültürünün oluşmasını sağlamak, araştırma sonuçlarının ilgili tüm kesimlerce paylaşılıp tartışılabileceği bilimsel bir ulusal platform yaratmaktır. Bu, kuruluşundan bu yana endüstriyel tasarımı ve tasarım araştırmalarını Türkiye'nin üniversite, sanayi ve kamuoyu gündeminde üst sıralara taşımayı hedefleyen bölümümüzün kurumsal misyonunun da önemli bir parçasıdır." dedi. Er, görüşlerini şu sözlerle sürdürdü: "Endüstriyel tasarım disiplininin ülkemizdeki bilimsel gelişimi ve ulusal inovasyon politikalarına entegre edilmesi sürecinde, bilimsel ve kurumsallaşmış akademik platformların önemi yadsınamaz. Bu nedenle ulusal tasarım kongrelerinin, kriz dahil her türlü olumsuzluğa karşın düzenli olarak gerçekleştirilmesi, hem disiplinin gelişimi hem de sanayi başta olmak üzere Türk toplumunun tasarımdan azami fayda sağlayabilmesi açısından gereklidir."
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter