Tasarım Gazetesi
Pentawards Orhan Irmaka Geldi

Pentawards Orhan Irmak'a Geldi

Ekim 13, 2009
Arzu Kaprol Home Serisi Masalsi Ambalaj Tasarimlari 02

Orhan Irmak Tasarım'ın Linens - Arzu Kaprol Home Line serisi için eski masal kitaplarından esinlenerek hazırladığı yenilikçi ambalaj tasarımları, uluslar arası Pentawards Bronze ödülüne layık bulundu. Klasik ambalaj tasarımının ötesine geçerek, koleksiyonun ruhunu yansıtmaya çalıştıklarını söyleyen Orhan Irmak, nevresim ambalajlarında alışılmışın dışında bir sergileme şekli sunduklarını ve Türkiye'de ev tekstili ambalajlarında ilk kez böyle uluslararası bir başarıya imza atıldığını belirtti.

Ödüllü tasarım projesi Arzu Kaprol Home Line nevresim ambalajları, yatak örtüsü çantaları, etiketler, mum kutuları gibi kapsamlı bir ambalaj ailesinden oluşuyor. Ambalaj tasarımları öncelikle genel formları ile dikkat çekiyor. Farklı açıların bir arada kullanıldığı tasarımlar, klasik nevresim kutusu algısını zorluyor ve yenilikçi bir geometri sunuyor. Tasarımların dış yüzeylerinde tercih edilen siyah renk, mat ve parlak yüzeylerin kontrastını içeriyor ve ünlü moda tasarımcısı Arzu Kaprol'ün el yazısından oluşturulmuş bir doku ile samimi bir üslup sunuyor.

Arzu Kaprol Home Serisi Masalsi Ambalaj Tasarimlari 01

Ambalajlarda, genel formun dışında nevresim deseninin gösterimi de oldukça farklı bir şekilde çözümlenmiş. Şimdiye kadar nevresim kutularında nevresim desenini gösteren fotoğraf kutu içine yapıştırılmaktaydı. Ancak Arzu Kaprol gibi ünlü bir moda tasarımcısının hazırladığı koleksiyonun tasarımları gibi ambalajları da farklı ve dikkat çekici olmalı düşüncesiyle hareket ettiklerini belirten Orhan Irmak Tasarım ekibi, eski masal kitaplarındaki kâğıt katlamalar ve üç boyutlu anlatımlardan yola çıktıklarını söylüyor.

Nevresim kutusunu açan müşterileri, karşılarına çıkan üç boyutlu yatak gösterimi ile şaşırtmayı hedeflediklerini söyleyen Orhan Irmak, bu yaklaşımın ev tekstili ambalajlarında şimdiye kadar denenmemiş, yeni bir yaklaşım olduğunu belirtiyor.

Tamamen ambalaj tasarımına özelleşmiş ilk ve tek uluslararası tasarım yarışması olan Pentawards, dünya çapında ambalaj tasarımı alanında en saygıdeğer ödüller arasında yer alıyor. 2 Ekim 2009'da Brüksel'de gerçekleşen ödül töreni ile kazananların kamuoyuna duyurulduğu yarışmada, ambalaj tasarımları ile ödül alan markalar arasında Coca-Cola, Colgate, Jack Daniel's, Heinz, Van Cleef gibi içecek, kişisel bakım, gıda ve lüks tüketim ürünleri alanlarının liderleri bulunuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter