Tasarım Gazetesi
Şişhanenin Görünürlük Projesi

Şişhane'nin Görünürlük Projesi

Ekim 13, 2009
Şişhaneli aydınlatma ustaları ile 4 Hollandalı, 1 İtalyan ve 1 Avustralyalı tasarımcıyı bir araya getirerek, yok olma tehdidi altındaki, Türkiye'nin asırlık aydınlatma merkezi Şişhane'ye dikkati çeken "Made In Şişhane" projesi bu yılki ilk sergisini; "Görünürlük Projesi '09" kapsamında, 10 Ekim 2009, Cumartesi günü saat 12:00'te, Kuledibi Büyük Hendek Caddesi'nde bir dükkanda açtı.

İlk etkinlik 2006 yılında İstanbul Tasarım Haftası'nda gerçekleştirilen uzun dönemli "Made In Şişhane" projesi olmak üzere; Şişhane-Galata bölgesinin yaratıcılığa açık bir deneyim alanı olduğunu ortaya koymak ve bölgede 100 yıldır var olan üretim ağının sürekliliğine dikkat çekmek amacıyla bölgeyi destekleyen etkinlikler düzenleniyor.

Mimar - tasarımcı Aslı Kıyak İngin (İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı) ve sanatçı Teike Asselbergs tarafından hayata geçirilen projede; bu yıl, Hollandalı sanatçılar Bas van Beek, Frank Willems, Gerrie Starrenveld, Lara de Greef, İtalyan tasarımcı Marco Manciocchi ve Avustralyalı tasarımcı Anita Bacic, Şişhane'deki aydınlatma ustalarıyla bir araya gelerek farklı tasarımlara imza attı. Proje; faaliyet alanları içinde üretimin de yer aldığı İYD çatısı altında yürütüldü, Hollanda Baş Konsolosluğu ve Hollanda Dış Ticaret Bakanlığı tarafından desteklendi.

"Made In Şişhane" projesi kapsamında, 3 - 9 Ekim 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen atölye çalışmalarında; tasarımcılar, bölge ve proje hakkında bilgilendirilmelerinin ardından, bölgedeki atölyeleri kullanarak tasarım fikirlerini ürüne dönüştürdüler. Ortaya çıkan ürünler ile fotoğraflanan ve filme alınan üretim süreçleri, "Görünürlük Projesi '09" kapsamında sergilendi.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter