Tasarım Gazetesi
Galataya Guerrilladan Işık Saldırısı

Galata'ya Guerrilla'dan Işık Saldırısı

Ekim 7, 2009
Professional Lighting Design Türkiye dergisi Türkiye'de yine bir ilke imza atıyor.

Çevreye duyarlı aydınlatma tasarımının öneminin vurgulandığı 'Guerrilla Lighting'de, 60'a yakın gönüllü gerilla, büyük fenerler ve taşınabilir aydınlatma aygıtları kullanarak Galata Meydanı'ndaki bazı binaları kendi elleriyle aydınlatacaklar.

"Görünürlük Projesi '09" kapsamında 10 Ekim 2009, Cumartesi akşamı saat 20:00'de Şişhane Meydanı'nda başlayacak gösteri ücretsiz olarak izlenebilecek.

2006 yılından bu yana Manchester, Londra, Birmingham, Dublin gibi düzenlendiği şehirlerde büyük ilgi gören "Guerrilla Lighting" performansında; 2 yıldır aydınlatma tasarımı üzerine profesyonel olarak çalışan Faruk Uyan ve daha önce "Guerrilla Lighting" organizasyonlarında yer alan İrlandalı Chantelle Stewart tasarımcı olarak yer alacak.

Kentteki yanlış ışık uygulamalarının varlığından yola çıkarak geliştirilen bu benzersiz performansta; 4 farklı mekân, en az 4 dakika boyunca gerillalar tarafından ışıkla boyanacak.

Professional Lighting Design Türkiye Dergisi-PLD Türkiye'nin girişimiyle Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek olan bu muhteşem aydınlatma şöleni esnasında çekilen fotoğraflar ise aynı akşam "Görünürlük Projesi '09" kapanış partisinde sergilenecek.

10 Ekim 2009, Cumartesi akşamı saat 20:00'de Şişhane Meydanı'nda başlayacak "Guerrilla Lighting", saat 22:00'de Alman Lisesi Eski Teutonia Salonu'ndaki partiyle sona erecek.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter