Tasarım Gazetesi
Hatice Gökçenin Ötekisi

Hatice Gökçe'nin Öteki'si

Ekim 6, 2009
Hatice Gokce Oteki 01

Hatice Gokce Oteki 02

Hatice Gökçe, erkek giyiminde yeni anlayışların kapılarını açan "Authorize", "Diogenes", "Ceremony"den sonra şimdi de "ÖTEKİ/The Other" koleksiyonu ile karşımızda.

45 parçadan oluşan "Öteki" koleksiyonu, pamuk, keten ve ipek karışımı kumaşlardan gömlek elbiseler, uzun bodyler, dar pantolonlar ile kumaş yumuşaklığında deri mont ve ceketlerle tamamlanıyor. Beyaz, bej, gri yanı sıra mavinin en canlı renginin kullanıldığı bir koleksiyon olan 'Öteki'nde pötikare ve optik desenli kumaşlardan oluşan kısa ceket ve deri yelekler göze çarpıyor. Rahat kesimli gömlekler yarı parlak kumaşlarla etkisini arttırıyor.

Hatice Gokce Oteki 03Hatice Gökçe, "Öteki"yi şöyle tanımlıyor: "'Öteki' bir kaygıdır. Ben'in egemenlik alanında sürdürür varlığını. Bireysel veya toplumsal boyutta hep vardır 'öteki'. Kaygının kaynağı 'öteki' nin varlığında değil 'ben'in ötekini algılama ve kabul sınırlarındadır.

Otoriter bir ortamın ürünüyse 'ben', özgüvenden yoksundur. Sınırları katı, iletişim kanalları tıkalı ise bizzat kendisi bile yaban gelir 'ben'e. Oysa, öteki ile arasındaki ortak zemini kabullenebildiği oranda zenginleşebilecektir."
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter