Tasarım Gazetesi
VitrA ile Mimari Keşif Londra  Metropol ve Mimarlık

VitrA ile Mimari Keşif: Londra / Metropol ve Mimarlık

Ekim 6, 2009
Londra 01

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin mimari tasarım yüksek lisans programı Bilgi-Mimarlık tarafından santralistanbul'da düzenlenen "VitrA ile Mimari Keşif: LONDRA / Metropol ve Mimarlık" başlıklı sergi, 13 Ekim 2009 Salı günü açılacak. "Mülkiyet", "Altyapı", "Kurumlar" ve "Şahsiyetler" olmak üzere dört ana başlıkta ele alınan sergi kapsamında İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan kitap, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları arasında satışa sunulacak. Serginin açılışı öncesinde düzenlenecek "Metropol ve Mimarlık" konulu panelde, VitrA'nın dünyaca ünlü tasarımcısı Ross Lovegrove da yer alacak.

Londra 02Prof. Dr. İhsan Bilgin'in küratörlüğünü üstlendiği serginin açılış günü saat 17:30'da, santralistanbul'da, ünlü tasarımcı Ross Lovegrove'un açılış konuşmasından sonra, İhsan Bilgin, Murat Güvenç, Nevzat Sayın, Tansel Korkmaz ve Can Çinici'nin katılımıyla bir panel gerçekleştirilecek. VitrA için, dünya çapında tasarım ödülleri alan koleksiyonlar tasarlayan Lovegrove, konuşmasında, dünyanın ilk metropolü Londra'nın yaşamına ve çalışmalarına etkisini anlatacak. Panelde söz alan konuşmacılar ise bir dünya metropolü olarak Londra'nın kent mimarisi konusundaki görüş ve izlenimlerini dile getirecek.

15 Kasım'a kadar izlenebilecek sergi; Bilgi-Mimarlık atölye yöneticileri Nevzat Sayın, Han Tümertekin, Murat Tabanlıoğlu, Can Çinici, Mehmet Kütükçüoğlu; akademisyenler Prof. Dr. İhsan Bilgin, Prof. Dr. Sibel Bozdoğan, Doç. Dr. Tansel Korkmaz ve 26 yüksek lisans öğrencisinin, VitrA'nın desteğiyle Londra'ya yaptığı keşif gezisi sırasında, Mimar ve Fotoğraf Sanatçısı Cemal Emden'in objektifine takılan görüntülerden oluşacak.

Londra 03

VitrA'nın, geleceğin mimarlarının eğitimine katkıda bulunmak, çağdaş bilgilerle donatılmalarına zemin hazırlamak amacıyla destek verdiği mimari keşif gezileri, Bilgi-Mimarlık'ın zorunlu derslerinden "Dünya Kentleri" kapsamında gerçekleştiriliyor. Öğrenciler, 2006 yılında Avrupa modernleşmesinin öncülerinden Viyana'yı, 2007'de dünyanın en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olan Chicago'yu mimari açıdan keşfetme olanağını buldu. VitrA ile Mimari Keşif, 2008'de Londra, 2009'da ise Amsterdam'la devam etti. Geziler, ilk kez geçtiğimiz yıl açılan "Viyana-Chicago" sergisi aracılığıyla izleyicilerle buluştu.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter