Tasarım Gazetesi
Tuncer Çakmaklıya Avrupadan Ödül

Tuncer Çakmaklı'ya Avrupa'dan Ödül

Ekim 2, 2009
Bursa Sebze Meyve ve Balik Hali

Pekçok uluslararası projeye imza atan Y.Mimar Tuncer Çakmaklı, Avrupa Yapısal Çelik Derneği ECCS tarafından iki yılda bir verilen "Avrupa Yapısal Çelik" ödülünü Barcelona'da Natıonal Theatre of Catalunya'da düzenlenenen törenle aldı. Bursa Sebze Meyve ve Balık Hali'yle kazanılan projenin toplam 304 bin metrekareye yayılan inşaatında 3 milyon 104 bin kilo çelik kullanılmıştı.

Tuncer Çakmaklı Archıtects tarafından mimari tasarımı ve uygulama sorumluluğu yürütülen Bursa Sebze Meyve ve Balık Hali, Avrupa ve dünya basınında da yankı buldu. Uluslararası medyanın "Türk lokumu", "sebze stadyumu" gibi tanımlamalar ile duyurduğu Bursa Hali iki yılda tamamlanarak geçtiğimiz yıl açılmıştı. Bursa Hali ayrıca dünyanın örnek alışveriş merkezlerini tanıtan "Malls and Departmant Stores" adlı kitabın içinde de yer aldı.

Uluslararası jüri, Çakmaklı'nın eserinin "çelik malzeme ve teknolojisinin özellikleri ile mimari tasarımın genel amaçları açısından uyumluluğu, özgünlük düzeyi, mimari çözümlerinin innovasyon özelliği, yapının algılanmasında çelik konstruksiyon özelliklerinin abartısız okunabilirliği, simgesellik, çeliğin avantajını ortaya çıkarması, taşıyıcı sistem tasarımında rasyonel çözümler, yapının bulunduğu çevre ile uyumluluğu, fonksiyonellik düzeyi, uluslararası standartların uyum düzeyi gibi kriterleri sağlaması ile ödüle layık görüldüğünü belirtti.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter