Tasarım Gazetesi
Gyrofocus Dünyanın En Güzel Objesi

Gyrofocus: Dünyanın En Güzel Objesi

Ekim 1, 2009
Gyrofocus

İtalya'da düzenlenen ve tüm dünyada online oylamaya sunulan "Dünyanın En Güzel Objesi" yarışması Pulchra 2009'da birincilik ödülüne Decofire Focus şömine koleksiyonundan Dominique Imbert imzalı "Gyrofocus" layık görüldü.

Şömine tarihinde yeni ufuklar açan Gyrofocus, 1968 yılında Dominique Imbert tarafından tasarlandı. Özgün tasarımı, yere sabitlenmeyen ve 360 derece çevrilebilmeye olanak tanıyan yenilikçi yapısı ile kendi alanında bir devrim niteliğinde.

Bu prestijli model zaman içinde uluslararası bir klasik ve Focus damgalı ürünlerin bir sembolü oldu. Bordo Mordern Sanatlar Müzesi (1996), Grenoble Modern Sanatlar Ulusal Merkezi (1997), ve New York Guggenheim Müzesi'nde sergilendi.

Yalnızca objelere yönelik bir yarışma olan Pulchra 2009'da Interni Magazine direktörü Glida Bojardi, Marie Claire Maison direktörü Jean Colas, Domus Magazine yazı işleri müdürü Flavio Albanese gibi isimlerden oluşan jüri, yaptığı ön elemeler sonucunda yarışacak 100 eseri belirledi.

Bu 100 eser web sitesi üzerinden oylamaya sunularak ilk 10 eser seçildi.

Yarışma formatı gereği seçilen ilk 10 eser, günümüzden geleceğe mesaj olarak su geçirmez metal kapsüller içinde, yanlarında yazı, resim, karikatür gibi notlarla beraber 100 yıl sonra açılmak üzere İtalya'da özel oluşturulan bir parkta yer altına gömülerek gelecek nesillere saklanacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter