Tasarım Gazetesi
Yunus Aran Konferanslarının 36 Konuğu Sarkis Zabunyan

Yunus Aran Konferansları'nın 36. Konuğu Sarkis Zabunyan

Ekim 1, 2009
Sarkis ZabunyanMimar Sinan Üniversitesi, 1999 Mimarlık bölümü mezunu mimar Yunus Aran'ın (1976-2000) anısını yaşatmak, mimarlık fakültesi öğrencilerinin birikimlerine katkıda bulunmak ve mesleki kariyerlerini mimarlık alanıyla keşistiren farklı sektörlerden konuşmacılarla her yıl düzenli olarak Mimar Sinan Üniversitesi ve Yunus Aran Birlikteliği ile gerçekleştirilen Konferansları'nın ilk konuğu, sanatçı Sarkis Zabunyan olacak.

1938 yılında İstanbul'da doğan Sarkis, sanatsal yaşamının başlangıcında resimle ilgilenip, kısa bir süre sonra eserlerinde heykelin yanı sıra ses ve video enstalasyonlarına odaklandı. İlk kişisel sergisini 1960 yılında İstanbul Alman Kültür Merkezi'nde açan sanatçı, çalışmalarını halen yaşamakta olduğu Paris'te yoğunlaştırdı.

Sarkis, 1967 yılında Paris Bienali'nde Resim Dalı Birincilik Ödülü'nü, 1985'de Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı'yla ödüllendirilip, 1992'de Fransa Kültür Bakanlığı'nın heykel dalında verdiği Devlet Büyük Ödülü'nü kazandı.

Çevresel sanat ve enstalasyon türündeki yapıtlarının yanısıra kavramsal resimleriyle de çağdaş sanat oluşumları içinde yer alan Sarkis, Eylül ayından beri İstanbul Modern Sanatlar Müzesi'nde yer alan ve 10 Ocak 2010 tarihine kadar sürecek "Site" adlı sergisinde, 50 yıllık sanatsal yaşamının farklı dönemlerini Türkiye'deki en kapsamlı sergisiyle yeniden yorumluyor.

Sergisinde, Zabunyan İstanbul Modern'in salonlarını kendi geçmişinin izleri ile dolu, ucu bucağı olmayan bir kent gibi tasarlayarak, sergi için seçtiği çalışmalarında bir kentin olası mekân, figür ve olgularını bir araya getiriyor.

Mimar Sinan Üniversitesi'nden mezun olan Zabunyan, ilk kez İstanbul Modern Sanatlar Müzesinin ev sahipliğinde, Yunus Aran Konferansları'nın 36. konuğu olarak "İşlerimde Mimari Mekan" adlı konuşmasıyla, mimari tasarımların sanatını nasıl etkilediğini ve mimarinin eserleriyle ilgili felsefi buluşmasını, 7 Ekim'de katılımcılarla paylaşacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter