Tasarım Gazetesi
Yaşasın Mimari ile ABden Türkiyedeki Mimari Bilince Katkı

Yaşasın Mimari ile AB'den Türkiye'deki Mimari Bilince Katkı

Eylül 16, 2009
Yasasin Mimari

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin, Avrupa Birliği fonlarından yararlanarak hazırladığı "Yaşasın Mimari" isimli belgesel dizi, ülkemizde mimari alanda ilgi eksikliğinin sonuçlarını ve kaliteli ortamlarda yaşama farkındalığını, izleyiciye çok yalın bir dille anlatıyor. Program içerik olarak Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Belgeselin temel amacı, her kesimden izleyicinin daha iyi mimari yapılaşmayı talep eder hale gelmesi yolunda, kaliteli mimari bilinç yaratmaya katkı sağlamak. Mimarlığın etkin bir kültür alanı olarak kullanıldığı AB ülkelerindeki deneyimlerin, uzmanlar aracılığı ile seyirciyle paylaşıldığı dizide, Türkiye'de bu standartların nasıl uyarlanabileceğinin ipuçlarına da yer veriliyor.

Yurtiçi ve yurtdışından ünlü mimarların konuk edildiği bu belgeselde, Avrupa'da ve Türkiye'de fonksiyonelliğini sürdüren seçkin mimari örnekler üzerinden çağdaş mimarlık, planlama, tasarım değerleri hakkında ilginç bilgiler gündeme getiriliyor.

Yaşadığımız alanların verimliğimizi etkileyen ortamlar olduğu düşünülürse; Oturduğunuz evde, çalıştığınız işyerinde ya da okulunuzda kendinizi iyi hissediyor musunuz? Gittiğiniz hastanenin yapısı sizi nasıl etkiledi? En son gittiğiniz lokantada huzurlu muydunuz? Bir bina veya yeşil alanlar kendinizi iyi hissetmenize nasıl yardımcı olur? İşte tüm bu soruların cevapları sokaktaki adamdan, mimarlara kadar herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir dil ve sürükleyici bir üslupla izleyene aktarılıyor. Bu belgesel, her gün içinde yaşadığımız evlere, ofislere, girip çıktığımız alışveriş merkezlerine farklı bir gözle bakmanıza yardımcı oluyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Bodrum, Antalya, Kapadokya, Roma, Madrid, Barselona, Berlin, Hamburg, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag şehirlerinde çekimleri yapılan belgeselde, Türk ve Avrupalı mimarlar, kent tasarımcıları ve kent yöneticileri çarpıcı yorumları ile yer alıyor.

Kent yaşamını dönüştüren "Yaşama Makinası"nın mimarı Le Corbusier'den, dahi mimar Gaudi'ye, Mimar Sinan'dan Sedat Hakkı Eldem'e ünlü mimarlar, eserleri, mimarlık dünyasının bilinmeyenleri bu dizide izleyici ile buluşuyor.

Yirmişer dakikalık bölümlerden oluşan "Yaşasın Mimari" her Cumartesi saat:10:30 da NTV de yayınlanıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter