Tasarım Gazetesi
IV Uluslararası VELUX Ödülü 2010

IV. Uluslararası VELUX Ödülü 2010

Eylül 16, 2009
Velux Odulu 2010

VELUX tarafından 2004 yılından beri, iki yılda bir mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası VELUX Ödülü 2010 için kayıtlar 1 Ekim 2009'da başlıyor. Ödül, dünyanın dört bir yanındaki mimarlık öğrencilerini "Yarının Işığı" teması altında, mimarlıkta gün ışığıyla çalışmaya davet ediyor.

Özel hiçbir kategori içermeyen yarışma, ayrıca özel herhangi bir malzeme veya VELUX ürünlerinin kullanılması şartı da taşımıyor. Yarışma, açık fikirli ve deneysel yaklaşımlar ile gün ışığının mimarideki sınırlarını genişletmeyi, öğrencilerin sınırsız merak ve risk alma istekleri ile ışığı sosyal, psikolojik ve çevresel boyutlarıyla değerlendirmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Tema: "Yarının Işığı"
Ödülün genel teması "Yarının Işığı". VELUX, bu ödülle, gün ışığını ve temiz hava ile yaşam kalitesinin arttırılması vizyonuna uygun olarak, gün ışığına hak ettiği önemi vermek ve gün ışığının bina tasarımındaki rolünü güçlendirmeyi hedefliyor.

VELUX deneysel yaklaşımlar ve özgür düsünce yoluyla "Yarının ışığı" konusunda açık fikirli bir diyalog başlatmayı hedefliyor. Projeler yapı tasarımından, gün ışığının kentsel yaşam ortamlarında yeniden düşünülmesine ya da daha soyut kavramlara kadar her konuyu kapsayabilir. Projeler estetik, işlevsellik, sürdürülebilirlik veya yapılar ile çevre arasında etkileşim gibi konular üzerinde de yoğunlaşabilir. Özel hiçbir kategori içermemekle birlikte projelerin aşağıdaki konulara dikkat çekmesi gerekiyor:

- Doğal kaynak olarak gün ışığına ve enerjiye odaklanan konseptler
- İç mekanlara gün ışığının katkısı
- Kentsel yaşamlarda gün ışığının yeniden irdelenmesi ve kent dokusunun yeniden canlandırılması
- Güneş ışığının ve gün ışığının doğanın ritimlerini ve dengelerini dikkate alarak, mimari açıdan öneminin irdelenmesi
- Doğala karşı yapay ışık, gündüze karşı gece, içerisine karşı dışarısı gibi daha soyut kavramlar

Uluslararası Jüri
Uluslararası VELUX Ödülü 2010'un jüri üyeleri 2009 yılı sonunda duyurulacak. Daha önceki jüri üyeleri arasında Glenn Murcutt, Kengo Kuma, Per Olaf Fjeld ve Hani Rashid bulunuyor. 2008 IVA yarışmasında jüri üyelerine başkanlık yapmış olan Hani Rashid, yarışma hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getiriyor: "Gün ışığı probleminin karşısında duran kaliteli çalışmaları ile dünyanın bir çok farklı ülkesinden öğrenciyle karşılaşmak beni oldukça şaşırttı. 'Yarının ışığı' temasıyla ilgili ortaya koydukları fikirler son derece yaratıcıydı."

Sürdürülebilir Yaşam
Uluslararası VELUX Ödülü, VELUX'ün yapı profesyonelleri ile geleceğin mimarları arasında yakın ilişkiler kurmaya yönelik yıllardır süregelen çabalarının bir parçası.

VELUX için "sürdürülebilir yaşam" başlığı, yeni çözümler için araştırma yapmak anlamı taşıyor. Bunu yansıtmak amacıyla öğrencileri, projelerinde sürdürülebilir mimari açısından güneş ışığı ve gün ışığının önemine dikkat çekmeye teşvik ediyor.

Katılım ve Ödül
Yarışma tüm dünya çevresindeki, mimarlık öğrencilerine - bireysel ya da grup olarak - açık. Yarışmanın tek şartı, ödül için aday olan projenin ve proje sahibi mimarlık öğrencisi veya öğrenci grubunun üniversitedeki bir eğitmen tarafından onaylanarak, aday olarak gösterilmesi. Yarışma, UIA Uluslararası Mimarlar Birliği (International Union of Architects) ile EAAE Avrupa Mimarlık Eğitimi Birliği (European Association for Architectural Education) işbirliği ile geliştirilmiş ve gerçekleştiriliyor.

Öğrencilerin yarışmaya katılmak için 1 Ekim 2009 - 1 Şubat 2010 tarihleri arasında yarışma internet sitesine kayıtlarını yapmaları ve projelerini 3 Mayıs 2010 tarihine kadar teslim etmeleri gerekiyor. Kayıt yaptırmış olmak proje gönderme zorunluluğu getirmiyor. Jüri değerlendirmesi Haziran 2010'da yapılarak, kazananlar Kasım 2010'de duyurulacak ve Avrupa'da yapılması planlanan ödül törenine davet edilecekler.

Yarışmayı kazanan öğrenciler ile ilgili eğitmenleri arasında toplam 30.000 Euro para ödülü dağıtılacak. Bu ödülün yanı sıra yarışmaya gönderilen tüm projeler uluslararası web sitesinde yer alacak. Hazırlanacak ve basılarak tüm dünyada dağıtımı yapılacak olan 2010 Proje Yıllığı'nda ise kazanan projeler, projelerin açıklamaları ve jüri yorumları bulunacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter