Tasarım Gazetesi
Eğik Ufuk Çizgisi Bertrand Ivanoff Işık Enstalasyonu

Eğik Ufuk Çizgisi: Bertrand Ivanoff Işık Enstalasyonu

Eylül 15, 2009
Çalışmalarında temel malzeme olarak kent bileşkenlerini kullanan Fransız plastik sanatçı Bertrand Ivanoff, İstanbul'un kentsel dokusundan esinlenen yeni bir ışık enstalasyonu projesi gerçekleştirdi.

11. Uluslararası İstanbul Bienali paralel etkinlikleri arasında yer alan "Eğik Ufuk Çizgisi" adlı bu ışık enstalasyonunda, yoğun mavi renkte neondan yatay bir çizgi (yaklaşık 140 m) eski Park Otel binası üst cephesi boyunca yerleştirildi.

Bertrand Ivanoff'un bu çalışması, bina üzerinde yeni bir ufkun başlangıcı gibi sade ve arı bir çizgi çizerek insan barındırmayan bu alana geçici olarak yerleşirken birçok soruyu da gündeme getiriyor.

Bertrand Ivanoff, bu binanın insani ve kentsel çevresiyle ezici ilişkisine doğrudan, basit ve simgesel bir yaklaşım getiriyor.

Binanın son katında, zemin ve tavan arasında tüm bina boyunca (yaklaşık 140 m), yeni bir geleceğin başlangıcı gibi yerleştirilen bu ufuk çizgisi, daha önce ağır ve karanlık bir yığın gibi gözüktüğü İstanbul'un siluetine yeni bir bakış açısı getiriyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter