Tasarım Gazetesi
Obama için Tasarım Değişime Adanmış Posterler

Obama için Tasarım: Değişime Adanmış Posterler

Eylül 25, 2009
Başladığı ilk andan itibaren, tarihe adını yazdırmak Barack Obama seçim kampanyasının kaderindeydi.

Kampanyanın "katılımcı ol, etkin ol" mesajı, binlerce gönüllüden oluşan, benzeri görülmemiş bir büyüklük ve gayret içindeki organizasyon tarafından yayıldı.

Obama için, bu ruh hali içerisinde yapılmış tasarımlar çoğaldıkça çoğaldı. Çevrimiçi bir foruma sanatçılar, tasarımcılar ve kampanyaya destek verenler tarafından hazırlanmış çalışmalar yüklendi ve yüklenenler indirilebildi.

Shepard Fairey'in sosyal gerçekçi "Umut" posteri, 2008'in en kalıcı imgelerinden biri oldu. Ülkenin dört bir yanındaki caddelerde, gösterilerde, kampanya kayıt toplantılarında, evlerde ve işyerlerinde görülmeye başlanan diğer onlarca tasarıma da ilham verdi.

Editörlüğünü, kurucu Aaron Perry-Zucker ve filmyapımcısı Spike Lee'nin yaptığı designforobama.org'da Obama yanlısı posterlerin en iyi 200 tanesi yeralıyor.

Eser sahipleri arasında tanınmış grafik tasarımcılardan ve sokak sanatçılarından, genç ve yıldızı yeni parlamakta olan yeteneklere kadar çeşitli katılımcılar bulunuyor.

Spike Lee, Perry-Zucker ve tasarım tarihçisi Steven Heller'ın makalelerinin de yeraldığı bu muhteşem koleksiyon, Obama'yı zafere taşıyan ve topluma malolmuş bu görsel yaratıcılık hareketinin eşi bulunmaz bir tarihsel kaydını oluşturuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter