Tasarım Gazetesi
Tasarım Yazıları Başvuru Tarihi Uzatıldı

Tasarım Yazıları: Başvuru Tarihi Uzatıldı

Eylül 10, 2009
Görsel İletişim Tasarımı'na yönelik Türkiye'deki teorik bilgiyi ve konuyla ilgili tarihsel süreci bir araya getirmeyi amaçlayan proje, katılımcılarını bekliyor. Son başvuru tarihi 1 Ekim'e uzatıldı.

Ülkemizde teorik anlamda kaynak bulmakta zorluk çekilen en önemli alanlardan biri de tasarım. Bu gerçekten yola çıkarak oluşturulan proje sayesinde, akademik araştırma yapacak öğrencilere derli toplu bir kaynak sunulacak ve en önemlisi ülkemizde, grafik tasarım alanında yayımlanan teorik bilgileri görsel iletişim tasarımının tarihsel süreçleriyle bir arada gösterebilecek bir bellek oluşturulacak.

Araştırmacı, tasarımcı, teorisyen ve konuyla ilgilenenlerin arşivlerindeki veya bizzat yazdıkları makale, söyleşi ve metinleri göndermeleri yoluyla toplanacak yazılar, proje danışmanları Dilek Bektaş ve İlhan Bilge tarafından nitelik ve bulunması gereken bölüm açısından değerlendirilerek www.tasarimyazilari.org adresinde yayımlanacak. Bir sonraki aşama ise, bu arşivin hazırlanması planlanan bir veya birkaç kitapta toplanması.

Proje sorumluları Didem Dayı Tirek ve Evren Kayhan; Tasarımcılar, Sergiler, Eğitim, Tipografi ve Dil, Modernite-Postmodernite, Mecra Tasarım, Grafik Tasarımın Araçları ve İlişkileri, Reklam ve Tasarım, Müşteri ve Tasarım, Gelenek-Kültür ve Tasarım başlıkları altında toplamayı hedefledikleri yazılar dışındaki başlık önerilerine ve farklı konulardaki metinlere de açık olduklarını belirtiyor ve ekliyorlar: "Daha önce yayımlanmış metinleri bir araya toplarken metinlerin ilk yayımlanış tarihi ve yeri önem taşımakta. Bölümler içinde kronolojik bir düzen gözetilmesi amaçlandığından, bu bilginin metinlerle birlikte gönderilmesini özellikle rica ediyoruz."
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter