Tasarım Gazetesi
Nokianın Yeni Deneyimleri

Nokia'nın Yeni Deneyimleri

Eylül 10, 2009
Nokia Yeni Deneyimler

Nokia World 09'da sunulan yeni Nokia cihazları ve servisleri sosyal internet ve müzik deneyiminde yeni kapılar açıyor.

Nokia, mobilite tutkunu insanların yıllık uğrak yeri Nokia World'de bu sene insanların birbiriyle bağlantı kurmalarında önemli bir değişiklik oluşturan ve herkese, her yerden her anı daha fazla değerlendirme gücü sunan paketini duyurdu. Nokia'nın geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı Nokia Money, Nokia N900, Nokia Booklet 3G, Nokia 5230 ve Nokia 5800 Navigation Edition'a ek olarak, Nokia World'de duyurusu yapılan yenilikler insanların yaşamlarına verebileceği yeni yönleri olabildiğine çeşitlendiriyor.

Kişisel ve konuma duyarlı internetin gelecek bölümlerinin kapılarını açan Nokia, dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook ile bir iş ortaklığı olan Ovi Lifecasting servisini duyuruyor. Ovi Lifecasting insanların konum ve durum güncellemelerini bir mobil cihazın ana ekranından doğrudan Facebook hesaplarına yayınlamalarını sağlayan ilk uygulama. Lifecasting yalnızca güncel durum yayınlamanın ötesine geçiyor, insanlarla daha derin ve yakın ilişkiler kurmayı sağlıyor. Mesajlar ya da durum güncellemeleri göndermek, hatta bir arkadaşın ya da bir yerin konumunu bulmak gibi yeni iletişim biçimlerine kapı açıyor.

Lifecasting ilk olarak, başarılı Nokia N97'nin eşlikçisi olan yeni Nokia N97 mini'de sunulacak. Sosyal ve tarz bilincine sahip tüketicilere yönelik tasarlanan Nokia N97 şık metal ayrıntılar içeren, mini kayarak açılan 3,2 inçlik dokunmatik ekrana, QWERTY klavyeye ve bir parmak izi kadar özgün olmasını sağlayan tamamen özelleştirilebilir ana ekrana sahip daha küçük bir mobil bilgisayardır. Nokia N97 mini Nokia N97'nin özgün tasarımını temel alan kompakt bir cihazda gerçek bir kişisel internet deneyimi sunuyor.

Ovi Lifecasting, Nokia Beta Labs ile Nokia N97 ve Nokia N97 mini'de kullanıma sunulacak. Nokia N97 mini, Ekim ayında Nokia N97 için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak yeni yazılımı içeriyor. Yeni yazılım ana ekran widget'ları ve parmakla kaydırma gibi ek kullanım geliştirmeleriyle birlikte her iki cihaza da dikkat çekici yeni deneyimler ekliyor.

Nokia N97 mini arama ve navigasyonu her zamankinden daha kolay hale getiren yeni Ovi Maps deneyimiyle destekleniyor. Ücretsiz yaya navigasyonuna ek olarak, insanlar Lonely Planet, Michelin ve Wcities gibi başarılı içeriklere erişerek Nokia N97'lerini dünyanın en küçük yolculuk arkadaşı haline dönüştürebilecekler.

Kullanıcılar cihazlarının ana ekranlarını Ovi Mağazası'ndan temin edilebilecek binlerce farklı uygulama ve servislerle de kişiselleştirebilecek. Oyundan videoya, podcast'ten verimlilik araçları ve web hizmetlerine kadar birçok uygulama ve servisin bulunduğu Ovi Mağazası Nokia N97 mini'nin ana ekranını bireysel zevkleri yansıtan uygulamalarla doldurmanın en kolay yolu. Nokia N97 mini'nin Ekim 2009'da, 450 Avro tavsiye edilen satış fiyatıyla pazara sunulması bekleniyor.

Nokia X6'yla Farklı Bir Müzik Deneyimi
Müzik deneyiminde yepyeni olanaklar sunma konusunda öncü olan Nokia yeni Nokia X6'yı da sunuyor. 35 saat müzik çalma kapasitesine sahip Nokia X6 32 GB belleği 3,2 inçlik dokunmatik arayüzle birleştiren güçlü bir eğlence cihazı olarak dikkat çekiyor.

Müzik tutkunları ve sosyal ağ gezginleri için harika bir cihaz olan Nokia X6, fotoğraf, video ve web gezintisi için 16:9 oranında geniş bir ekran sunuyor. Ovi Mağazasına doğrudan erişim sunan Nokia X6 Facebook benzeri sanal topluluk sitelerini ve arkadaşlar arasından 20'sini ana ekranda barındırmayı sağlayan bir cihaz.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter