Tasarım Gazetesi
Kabullen ya da Değiştir Bahar Korçan

Kabullen ya da Değiştir: Bahar Korçan

Ağustos 20, 2009
Bahar Korcan Kabullen ya da DegistirBu sene ilki gerçekleştirilen ve moda dünyasının merakla beklediği İstanbul Fashion Days'de Bahar Korçan, 2010 Yaz Koleksiyonu'nu sunuyor.

Her koleksiyonunu bir felsefe üzerine oluşturan ünlü modacı Bahar Korçan, 28 Ağustos Cuma akşamı tanıtacağı 2010 Yaz tasarımlarının konseptini "Kabullen ya da Değiştir" olarak belirledi. Bahar Korçan yeni tasarımlarında; bireyleri baskı altında bırakan toplumsal ve dinsel tabuları ve bunlardan dolayı üstümüze yüklenenleri anlatıyor. Bireyler bu kısıtlamaları ya olduğu gibi kabul ediyor ya da kısıtlamaların farkına varıp değiştirme yoluna gidiyor. Korçan' a göre şimdi uyanma ve farkındalık vakti. Özellikle kadının toplumsal dayatmalara karşı yaşadığı içsel yolculuğun üstünde durulduğu koleksiyonun fotoğraf çekimi geçtiğimiz günlerde ünlü fotoğrafçı Ayten Alpün tarafından Fabrika Stüdyoları'nda yapıldı. Bahar Korçan, tasarımlarının bir bölümünde bu yolculuğu anlatmak için kızı Lâl Korçan'ın çizdiği desenleri de kullandı. Bahar Korçan ve Lâl Korçan'ın tasarımları için Anteks Tekstil'in ürettiği kumaşlar kullanıldı. Defile için Bahar Korçan tarafından çizilen ayakkabılar İnci Deri tarafından üretildi. Defilenin konseptine özel şarkıları ise Bahar Korçan'ın diğer defilelerinde olduğu gibi yine Los Angeles'ta yaşayan besteci Rahman Altın besteledi.

İstanbul Fashion Days'de ilk kez moda takipçilerinin karşısına çıkacak olan bu koleksiyondaki bir başka ilk de Bahar Korçan tarafından tasarlanan ve Jasabi tarafından uygulanan mücevher koleksiyonu olacak. Bahar Korçan'ın mücevher tasarımları ilk kez İstanbul Fashion Days'de sunulacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter