Tasarım Gazetesi
Ahunur Özkarahan - John Dew Baskıresim - Heykel Sergisi IMOGAda

Ahunur Özkarahan - John Dew: Baskıresim - Heykel Sergisi IMOGA'da

Ağustos 15, 2009
Ahunur Ozkarahan John Dew Baskiresim Heykel Sergisi Imoga

IMOGA, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi 12 Eylül - 10 Ekim 2009 tarihleri arasında Ahunur Özkarahan ve John Dew'un baskıresim ve heykellerini sergilemek üzere ev sahipliği yapıyor.

Ahunur Ozkarahan1975 yılında doğan Ahunur Özkarahan, almış olduğu grafik tasarımı eğitiminin ardından 1999'da Amerika'da California Üniversitesi'nde Dijital Görsel Tasarım alanında yüksek lisans yaptı. Bilişim Teknolojileri alanındaki kariyerinin yanı sıra baskıresim eserleri üretmeye devam eden sanatçı, 2008 ve 2009 yıllarında, Photopolymer baskıresim tekniğini öğrenmek amacıyla, bu tekniğin ustası Alfons Bytautas ile çalışmak üzere Edinburgh - İskoçya'ya gitti. Sanatçı, "Doğa ve İnsanın Yarattığı Tekrarlar" adlı tema ile sanat ve teknoloji alanlarındaki bilgisini baskıresim tekniğinde birleştirip, doğada veya çevredeki tekrarlara daha dikkatli bakmamızı amaçlayarak, bu sergide hangisinin daha mükemmel olduğu konusunda izleyicilerini düşündürmek istiyor.

John Dew

1963 yılında Londra'da doğan John Dew, De Montfort Üniversitesi'nde Sanat Tarihi, University of London Institute'de Sanat Eğitimi, University of Hertfordshire'da Sanat Terapisi, University of Hertfordshire'da İleri Heykel Yapımı Teknikleri, Londra Metropolitan Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar master programını tamamladı. Italo Calvino'nun "Invisible Cities" (Görünmez Kentler) adlı eserindeki kavramlardan ve Francesco di Giorgio'nun 'Trattato di Architettura Civile e Militare' adlı mimari yapıda bulunan resimlerden ve ayrıca Theodore Zeldin'in 'An Intimate History of Humanity' (İnsanlığın Mahrem Tarihi), adlı eserlerden ilham alıyor. Bu sergide sanatçı, İstanbul'da yaşayan dokuz ayrı kadının heykellerinin farklı duygu halleri üzerine odaklanıyor. Her heykelin kendi başına bir şehri temsil ettiği sergide, mikro-sistem: şekil, çizgiler, denge, malzeme, doku ve farklı kavramlar sanatçının heykellerinde görülebilir. Sanatçı, izleyicilerin sergiyi gezdikleri zaman dokuz ayrı duygu halini anlatan heykellere bakarken kendi hikayelerini oluşturmalarını amaçlıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter