Tasarım Gazetesi
11 Uluslararası İstanbul Bienali İstanbulu Güncel Sanatla Buluşturuyor

11. Uluslararası İstanbul Bienali İstanbul'u Güncel Sanatla Buluşturuyor

Ağustos 13, 2009
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 11. Uluslararası İstanbul Bienali, 12 Eylül-8 Kasım tarihleri arasında İstanbul'u dünya sanat çevrelerinin ilgiyle izlediği bir sanat platformuna dönüştürecek.

Koç Holding'in 2007 yılında başladığı ve 5 Bienali kapsayan on yıllık "Bienal Sponsorluğu" 2016 yılına kadar gerçekleştirilecek dört İstanbul Bienali boyunca devam edecek.

11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörlüğünü, kurulduğu 1999 yılından bu yana çalışmalarını Hırvatistan'ın Zagreb kentinde sürdüren küratör kolektifi, WHW / What, How & for Whom (Ne, Nasıl ve Kimin İçin) üstleniyor.

WHW, dört kadın küratörden oluşuyor: Ivet Curlin, Ana Devic, Natasa Ilic ve Sabina Sabolovic.

11. Uluslararası İstanbul Bienali, başlığını Bertolt Brecht'in 1928 yılında Elisabeth Hauptmann ve Kurt Weill ile birlikte yazdığı Üç Kuruşluk Opera adlı oyunun ikinci perdesinin kapanış parçası olan "İnsan Neyle Yaşar?" adlı şarkıdan alıyor.

WHW tarafından "İnsan Neyle Yaşar?" sorusu etrafında kurulan İstanbul Bienali'nin kavramsal çerçevesi, Brecht'e yeniden keşfedilmesi ve yeni kuşaklara gösterilmesi gereken bir klasik olarak bakmayı amaçlamıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter