Tasarım Gazetesi
Camdan Fikirler Atölyesi

Camdan Fikirler Atölyesi

Ağustos 12, 2009
Camdan Fikirler Atolyesi

Cam Ocağı Vakfı, Yılmaz Yalçınkaya tarafından Riva da kurulmuş ve bugün dünyaca önem kazanmış bir okul olan Cam Ocağı kampüsünde varlığını sürdürüyor. Cam sanatını ve üretim tekniklerini korumayı, geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefleyen merkez, bugüne dek pek çok değerli cam sanatçısına ev sahipliği yaptı. Halen 7 den 70 e tüm meraklılarını cam sanatı ile buluşturmak adına yaratıcı bir ortam sunan vakıf bu kez kapılarını Türk tasarımcılarına ve sanatçılarına açıyor.

"Camdan Fikirler Atölye Çalışması", tasarım sektöründe çalışmalarını çeşitli alanlarda sürdüren Özlem Yalım tarafından oluşturuldu ve Vakfın büyük desteği ile yaşam buldu. Değerli tasarımcıların katılımı ile anlamlanan etkinlik 28-30 Ağustos 2009 tarihinde Riva'da gerçekleşecek.

Atölye çalışması projesi ile ilgili hedefler şöyle açıklanıyor: "Atölye çalışmasına davetli tasarımcı ve sanatçıların arasında daha önce çalışmış olanlar ve hiç tanışmamış olanlar var; karşılıklı etkileşim hedefledik. Proje hedeflerimiz ise:

- Yaratıcı beyinler ile cam malzemesini ve üretim tekniklerini buluşturmek, yeni ufuklar açmak; gelecek çalışmalara yönelik olabilecek bir ilk temas,
- Cam Ocağı Vakfı'na tasarımcılar olarak el vererek destek olmak,
- Yaratıcı sektörler adına, tasarımcıların, sanatçıların sesini yükseltebileceği sosyal bir girişime imza atmak,
- Camı deneyimlemek, sıcaklığını yakından hissetmek, ve cam ile güzel objeler yaratmak."

Atölye çalışmasına katılması kesinleşen 17 tasarımcı ve sanatçı ise şöyle: Can Yalman, Mehmet Aksoy, Günseli Kato, Koray Özgen, Tanju Özelgin, Ali Bakova, Aykut Erol, Alper Böler, Gamze Güven, Oya Akman, Aziz Sarıyer, Derin Sarıyer, Sezgin Aksu, Silvia Suardi, Tüzüm Kızılcan, Mehtap Obuz, Sema Obuz, Bihrat Mavitan.

Cam ocağı kampüsünde 2 gün boyunca davetli olarak konaklayacak tasarımcılar, cam hakkında okulun sunabileceği her türlü tanıtım; üretim imkanından yararlanabilecek; doğa içerisinde konumlanmış bu kampüste yaratıcı bir haftasonu geçirecekler.

Atölye sonunda Camdan Fikirler, sergilenebilecek ve satılabilecek birer objeye dönüştürülerek, Cam Ocağı Vakfı'nın sürdürebilirliği adına tasarımcı ve sanatçıların imzaları ile hayata geçirilecek. Ekim ayında düzenlenmesi planlanan bir müzayede ile satılacak ürünler ayrıca okuldaki özel koleksiyonda sergilenecek. Beğenilenler ve ilgi gören tasarımlar Cam Ocağı kampüsünde satışa sunulmaya devam edecek.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter