Tasarım Gazetesi
Mobi DesignPreis Deutschlanda Aday Gösterildi

Mobi DesignPreis Deutschland'a Aday Gösterildi

Ağustos 8, 2009
Sini Sehpa

MOBİ'nin Raşit Karaaslan tasarımı Sini Sehpa'sı "ödüllerin ödülü" Designpreis Deutschland 2010'a aday gösterildi

Federal Almanya Cumhuriyeti'nin en yüksek dereceli resmi tasarım ödülü Designpreis Deutschland, son derece titizlikle belirlenen katılım ve seçim kriterleri sebebiyle "ödüllerin ödülü" olarak biliniyor. Alman Tasarım Konseyi (Rat für Formgebung) tarafından düzenlenen yarışmada ödül, Alman Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı'nca veriliyor.

Bu tasarım ödülünü diğerlerinden ayıran en önemli nokta, başvuru yoluyla katılımın mümkün olmaması. Katılımcılar sadece "aday gösterilme" yoluyla yarışmaya dahil olabiliyorlar. Adaylar, Alman Federal Bakanlıkları, Senatörler, ve Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirleniyor. Bu adayların daha önceden en az bir Alman ya da bir uluslararası tasarım ödülü kazanmış olma zorunluluğu var.

"Ödüllerin ödülü"ne aday tasarımların kalite, ergonomi, fonksiyonellik, kullanım kolaylığı, çevrecilik, yenilikçilik gibi alanlarda üstün başarı göstermiş olmaları isteniyor.

MOBİ'ye 2009 yılında Hannover'de iF Product Design Award 2009 ödülünü kazandıran Sini Sehpa, 2010 yılında da Designpreis Deutschland Tasarım ödülü için yarışacak. 1969 yılından beri her sene üstün özelliklerine sahip ürün ve iletişim tasarımlarına verilen Designpreis ödülü için Sini sehpa, Alman Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından aday gösterildi.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter