Tasarım Gazetesi
Emre Arolat Architects 2009 Emirates Glass Leaf Awardsda Finale Kaldı

Emre Arolat Architects 2009 Emirates Glass Leaf Awards'da Finale Kaldı

Temmuz 15, 2009
Cesme Residences Hotel 01

Emre Arolat Architects (EAA), "7800 Çeşme Konutları ve Oteli" projesiyle mimarlık dünyasının prestijli ödüllerinden biri olan "2009 Emirates Glass Leaf Awards"da "Çok Amaçlı Yapılar" kategorisinin üç finalistinden biri oldu.

2009 Emirates Glass Leaf Awards ödülleri, 4 Eylül 2009 gecesi Berlin'deki The Ritz Carlton Hotel'de yapılacak görkemli bir törenle sahiplerine bulacak. Finalde "Çok Amaçlı Yapılar" kategorisinde Kohn Pedersen Fox Associates PC tarafından tasarlanan "Shanghai World Financial Center" ve Space Craft Architects'in "O-Central" binası ile yarışacak olan EAA-Emre Arolat Architects imzalı "7800 Çeşme Konutları ve Oteli", ayrıca, tüm kategorilerin üstünde tek bir projeye verilecek olan "Overall Winner" ödülünün de adaylarından biri.

Bu yıl altıncı kez düzenlenen ve dünyanın farklı ülkelerinden rekor sayıda projenin katıldığı 2009 Emirates Glass Leaf Awards'da 10 ana kategori altında toplam 34 yapı finalist ilan edildi. Yarışmada Türkiye'den finale kalan tek mimarlık ofisi İzmir'deki "7800 Çeşme Konutları ve Oteli" yapısıyla EAA-Emre Arolat Architects oldu. Uluslararası mimarlık arenasında birer dönüm noktası yaratacak mimari tasarımları ve çözümleri onurlandırmayı hedefleyen Leaf Awards, Emirates Glass ana sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Cesme Residences Hotel 02

Jüri, değerlendirmesinde sözkonusu projelerin yaratıcı, güncel ve iyi mimarlık örnekleri olarak işverenin beklentilerini karşılamalarının yanısıra, toplumsal yaşama katkı sağlamalarına, çevresel ve sosyal sorumluluk bilinci ile tasarlanmış olmalarına dikkat ediyor. Ayrıca yarışmaya katılacak projelerin Ocak 2008-Haziran 2009 tarihleri arasında tamamlanmış olması ön şartı koşuluyor. Yarışmanın geçen yıllardaki ödüllü mimarlık ofisleri arasında Zaha Hadid Architects, David Chipperfield, SOM, Steven Holl ve Terry Farrell gibi dünya mimarlığına malolmuş isimler bulunuyor.

Emre Arolat ve Gonca Paşolar tarafından 2004 yılında kurulan, 2008'de Şaziment ve Neşet Arolat'ın, 2009'da Kerem Piker ve Sezer Bahtiyar'ın ortak olarak katılımı ile farklı mimarlık kuşaklarının deneyimlerinin harmanlandığı bir mimarlık ofisi haline gelen EAA - Emre Arolat Architects, "MIPIM Architectural Review Future Project Awards 2009"da "Tekfen Kağıthane Ofisleri" ve "Milas Ağaoğlu Golf Oteli" projeleriyle "Commended" ödüllerini almış; 2008 Kasım'ında Antalya'daki Minicity Maket Parkı yapısıyla da dünyadaki en önemli mimarlık ödüllerinden biri olarak kabul edilen "AR Awards for Emerging Architecture" ödüllerinden "Commended" ödülüne layık görülerek, bu ödülü ikinci kez Türkiye'ye getirmişti. 2006 yılında da Dalaman Uluslararası Terminali ile AR Awards jürisi tarafından "Highly Commended" ödülünü kazanarak yine Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren EAA-Emre Arolat Architects, Minicity Maket Parkı yapısı ile de 2005 yılında Mies van der Rohe Ödülleri'nde "Seçilmiş Projeler" arasına girmişti.

EAA-Emre Arolat Architects'in güncel işleri arasında geçtiğimiz yıl birçok uluslararası mimarlık kuruluşunun katıldığı yarışmayı kazanarak üstlendiği ve Avrupa'nın en kapsamlı projelerinden olan Zorlu Center'ın yanısıra, Mecidiyeköy Likör Fabrikası, İş Gyo İzmir Kompleksi, Zorlu Konak Residence, Saral Ayazağa İş Merkezi, RDKM Kültür Merkezi, Bodrum Büyük Kulüp ve Çağdaş Evleri, Yalıkavak Doğuş-Permak Projesi ve İzmir Yeni Fuar Alanı gibi önemli projeler bulunuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter