Tasarım Gazetesi
GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi

GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi

Temmuz 15, 2009
Mehtap Elaidi

Güneydoğu Anadolu'daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) ortaklığı ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (Sida) finansmanıyla Mayıs 2008'den beri uygulanan "GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi", ürünlerini Argande markası altında topluyor. Proje, kadınların iş gücü piyasasına katılımını, Güneydoğu Anadolu'nun markalaştırılmasını ve yeni satış ve pazarlama fırsatlarının yaratılmasını hedefliyor. Argande koleksiyonunu hazırlamak üzere Batman ve Mardin'de kurulan atölyelerde yaklaşık 100 kadına istihdam olanağı sağlandı.

Gamze Saracoglu

MUDO'nun gönüllü desteği ve Hatice Gökçe'nin tasarım koordinatörlüğünde sektörün önde gelen moda tasarımcıları Ezra Çetin, Tuba Çetin, Rana Canok, Berna Canok Özay, Deniz Yeğin, Simay Bülbül, Gamze Saraçoğlu ve Mehtap Elaidi'nin eşsiz tasarımlarıyla yaratılan koleksiyon, proje yararlanıcısı kadınlar tarafından Batman Valiliği'nin de desteğiyle Güneydoğu'da üretildi. Markanın yaratılma sürecinde ve koleksiyonun basılı ve görsel materyallerinin hazırlanmasında Demir Tasarım ve Yoyo Prodüksiyon sosyal sorumluluk bilinciyle projeye gönüllü olarak destek verdi. Koleksiyonun üretimi Mardin Ömerli ÇATOM ve Batman ÇATOM üretim atölyelerinde yapıldı ve üretim yapan kadınlara eğitim desteği İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından sağlandı.

Berna Canok Rana Canok

Anadolu'nun motiflerini ve yerel kumaşlarını modern tasarımlarla birleştiren marka, ulusal ve uluslararası pazarlarda yerini almaya hazır. Koleksiyon, Ağustos 2009'dan itibaren MUDO'nun 6 ildeki 16 mağazasında satışa sunulacak ve elde edilen gelirin tamamı Güneydoğu Anadolu'da Argande markasının üretimini yapan kadınlara aktarılacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter