Tasarım Gazetesi
Kilit Taşı Tasarımdan Banat İçin Patentli Diş Fırçası Tasarımı

Kilit Taşı Tasarım'dan Banat İçin Patentli Diş Fırçası Tasarımı

Temmuz 1, 2009
Banat Acrobat 02

Kunter Şekercioğlu liderliğinde Kilit Taşı Tasarım ekibi tarafından tasarlanan Banat Acrobat uluslararası iki patente sahip.

Banat Acrobat 01Banat Acrobat 03

Bu patentlerden biri olan ve ürüne ismini veren gövde yapısı; fırçanın içinde bir yarık oluşturarak hafiflik sağlarken, fırçalığın kenarına tutunarak fırçaların birbirleri ile temasını da önlüyor. Bu sayede diş fırçalarının kafa kısımlarının birbiri ile teması kesilerek maksimum hijyen ve düzen sağlanıyor.

Banat Acrobat'ın patentle korunan diğer özelliği ise fırçanın boyun kısmında yer alan, arası elastomer dolu çift duvarlı bölüm. Bu yarık sayesinde fırça başının kendi aksı etrafında hafifçe dönerek diş etlerinin zarar görmesi en aza iniyor.

Banat Acrobat 04

Banat Acrobat 05

Banat Acrobat 06

Banat Acrobat 07

Yaklaşık iki sene süren tasarım geliştirme sürecinde bir çok eskiz, mokap, maket ve enjeksiyon prototip yapılarak ürün daha ayırt edici hale getirilirken aynı zamanda yenilikçi yapısından ve çift enjeksiyonlu plastik üretiminden kaynaklı oluşabilecek sorunlar ortadan kaldırılmış.

Acrobat'ın rakiplerinden farklılaşmasını sağlayan bir başka unsur da üretiminde kullanılan elastomer malzemenin temizlik hissini duygusal olarak da destekleyen nane, yeşil elma gibi kokular içermesi.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter